Ujemny wynik, ale plus na koncie

Szpitale utrzymują albo nawet zwiększają wielomilionowe zadłużenie, ale jednocześnie dyrektorzy tych placówek otrzymują dziesiątki tys. zł nagród rocznych. Czy media słusznie piętnują "hojność" wobec szefów publicznych placówek, które z trudem odnajdują się na rynku usług medycznych?

W latach 2008-2010 Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej zwiększył zadłużenie z 20 mln zł do 32 mln zł. W tym okresie dyrektor placówki otrzymał łącznie ponad 60 tys. zł nagrody. W 2010 roku nagrodzono też dyrektora Szpitala Wojewódzkiego im. Jana Pawła II w Zamościu, mimo że w 2009 roku nie odrobił strat zadłużenia z poprzedniego roku.

Charakter uznaniowy

Nagrody przyznawane są na mocy ustawy z 3 marca 2000 roku o wynagrodzeniach osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi.

Zgodnie z zawartymi tam zapisami, dyrektor (np. szpitala) może otrzymać nagrodę roczną w wysokości do trzykrotnej wysokości swojego średniego wynagrodzenia miesięcznego.

Jak zauważa mec. Przemysław Wierzbicki z warszawskiej kancelarii Rak Wierzbicki & Wspólnicy, ustawodawca posłużył się wyrażeniem: "może być przyznana nagroda roczna", co wskazuje na uznaniowy charakter wypłaty tego składnika wynagrodzenia.

- Znajduje to potwierdzenie w wyroku Sądu Najwyższego, który stanął na stanowisku, że art. 10 ust. 1 ustawy z 2000 r. o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi nie ustanawia prawa podmiotowego do nagrody rocznej, lecz tylko zezwala na przyznanie takiej nagrody po spełnieniu ściśle określonych przesłanek - przypomina prawnik.

Jak to wygląda w praktyce?

Ujemny wynik finansowy za dany rok nie musi być wcale przeciwwskazaniem do przyznania nagrody.

I wcale nie chodzi tu o uznaniowość, ale nadal o "czyste" liczby.

Ustala departament

- Departament zdrowia ustala wysokość nagrody rocznej, która opowiada np. jednokrotnemu przeciętnemu miesięcznemu wynagrodzeniu dyrektorów za rok 2010, również w sytuacji wykazania ujemnego wyniku finansowego za dany rok, ale przy uwzględnieniu kosztów amortyzacji, jeżeli po ich dodaniu wynik ma wartość dodatnią - wyjaśnia Beata Górka, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego.

Jednocześnie podaje przykład przyznania nagród za rok 2010, które sięgały wartości trzykrotnego wynagrodzenia.

I są to akurat przypadki komentowane ostatnio jako "kontrowersyjne".
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH