Źródła finansowego wsparcia ze strony uE dla sektora medycznego nie wyschną tak szybko. trzeba tylko pokonać trudności organizacyjne.

Powiedzenie, że w życiu trzeba ciężko pracować na chleb, jak ulał pasuje do procedury skorzystania z unijnej pomocy finansowej. w sektorze ochrony zdrowia większość bieżących środków pomocowych przyznanych Polsce jest praktycznie rozdysponowana. jednak ostro za pracę musi się zabrać ten, kto chce pozyskać pieniądze z puli dostępnej w latach 2007-2013.
Polska, podobnie jak pozostałe 24 kraje członkowskie, korzysta z pomocy w oparciu o dokument Podstawy Wsparcia Wspólnoty (PWW), przyjmowany przez Komisję europejską. Jego podstawą jest wieloletni Narodowy Plan Rozwoju. Obecnie w Polsce realizowany jest NPR na okres 2004-2006, w którym przyznano nam do wykorzystania 12, 8 mld euro, a przygotowuje się NPR na lata 2007-2013, gdzie przewiduje się dla nas 60 mld euro.

Drabina szczęścia

PWW określa strategię wykorzystania pomocy i wielkość przyznanego wkładu funduszy unijnych i innych środków finansowych. Szczegóły są natomiast zawarte w jednym z siedmiu programów operacyjnych (PO). Pięć z nich współfinansowanych jest (obok beneficjenta) z jednego funduszu strukturalnego; są to tzw. Sektorowe Programy Operacyjne. Zkolei Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego (ZPORR) współfinansowany jest z dwóch źródeł: europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Europejskiego Funduszu Społecznego.
Programy operacyjne są jak szafy z szufladami i z szufladkami pełnymi pieniędzy. Leżą one bowiem ukryte w jednym z kilku tzw. priorytetów, albo w jakimś "działaniu" lub "poddziałaniu".
Dla przykładu, na poprawę jakości usług medycznych świadczonych przez wysokospecjalistyczne ZOZ-y w latach 2004-2006 Unia przewiduje dołożyć 93, 6 mln euro. Określa to poddziałanie 1.3.2. "Regionalna infrastruktura ochrony zdrowia", które jest częścią działania 1.3. "Regionalna infrastruktura społeczna", wchodzącego w skład priorytetu 1. ("Rozbudowa i modernizacja infrastruktury służącej wzmacnianiu konkurencyjności regionów"), a będącego częścią Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zkolei celem poddziałania 3.5.2. jest podniesienie poziomu usług świadczonych przez lokalne ośrodki służby zdrowia, na co przewidziano 51, 3 mln euro. Wchodzi on do działania 3.5. ("Lokalna infrastruktura społeczna"), priorytetu 3. ("Rozwój lokalny").

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH