Uczymy się wiele od hematologów

Rozmowa z doc. Wojciechem Wojakowskim z Kliniki Kardiologii III Katedry Kardiologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, członkiem jednego z zespołów realizujących projekt "Innowacyjne metody wykorzystania komórek macierzystych w medycynie".

Rynek Zdrowia: - Celem programu jest zaproponowanie nowych innowacyjnych rozwiązań wykorzystania komórek macierzystych w medycynie. W ramach projektu realizowanych jest aż dziewięć zadań badawczych. Jakiego zadania podjął się Śląski Uniwersytet Medyczny?

Doc. Wojciech Wojakowski:

- Zadanie realizowane przez nas dotyczy wykorzystania komórek macierzystych w kardiologii. Badanie "VSELs w chorobie niedokrwiennej serca" składa się z dwóch części: badań z zakresu nauk podstawowych, które dostarczają wiedzy o zjawiskach związanych z krążeniem komórek macierzystych oraz próby klinicznej - eksperymentu medycznego z zastosowaniem komórek z szpiku kostnego u pacjentów z oporną na leczenie chorobą niedokrwienną serca.

- Zadanie realizowane jest od kwietnia 2009 r. Jakie są najciekawsze wyniki 2,5-letniej pracy?

- Komórki VSEL izolowane ze szpiku mogą być przekształcane w kadriomiocyty, co wykazaliśmy w modelu mysim. Ta obserwacja wymaga potwierdzenia w odniesieniu do ludzkich VSEL, niemniej jednak jest interesująca, gdyż pokazuje duży potencjał różnicowania tej populacji komórek.

Badanie zjawisk związanych z krążeniem komórek macierzystych przyniosło bardzo ciekawe obserwacje.

Okazuje się, że różne bodźce, np. zawał serca czy udar mózgu, powodują przemieszczanie ze szpiku kostnego do krwi różnych populacji komórek, w tym komórek macierzystych oraz VSEL - komórek macierzystych o fenotypie komórek zarodkowych.

Z naszych obserwacji wynika, że u pacjentów z niedokrwienną chorobą serca takie prymitywne komórki mogą się uwalniać ze szpiku kostnego do krwi pod wpływem wysiłku fizycznego. Aktywność fizyczna, nawet w niewielkim natężeniu, ale regularna daje istotną korzyść - zarówno dla osób zdrowych, jak i tych z chorobą wieńcową.

- Jak działa ten mechanizm?

- Pod wpływem wysiłku fizycznego - u osób zdrowych i pacjentów z niewydolnością serca - ze szpiku kostnego do krwi obwodowej mobilizują się komórki macierzyste, które biorą udział w naprawie śródbłonka tętnic.

Śródbłonek przez to, że ma kontakt z krwią, jest narażony na różne czynniki: wysokie stężenie cholesterolu, związane z paleniem czynniki toksyczne, u chorych z cukrzycą duże stężenie glukozy. Wszystko to uszkadza komórki śródbłonka.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH