Uciekliśmy od "policyjnego" wizerunku

Rozmowa z Przemysławem Bilińskim, Głównym Inspektorem Sanitarnym

- W medialnym wizerunku Państwowej Inspekcji Sanitarnej dominują kontrole i mandaty. Jakie działania podejmuje GIS, aby opinia publiczna poznała pełny obraz aktywności tej instytucji?

- Wizerunek naszej pracy jest oczywiście zdecydowanie bardziej złożony, jednak do mediów przebijają się głównie te najbardziej alarmujące informacje, m.in. o kontrolach czy karach finansowych. Tymczasem jest to zaledwie część naszej działalności. Już od kilku lat dążymy do zmiany "policyjnego" wizerunku, poprzez koncentrowanie się na realizacji poszczególnych polityk zdrowia publicznego, w których świadomość zdrowotna odgrywa rolę kluczową.

Od lat 70. ubiegłego wieku przyjmuje się, że zdrowie publiczne to zespół działań wielu instytucji i organizacji funkcjonujących w różnych obszarach, takich, jak m.in. zdrowie środowiskowe czy tzw. medycyna społeczna.

W ostatnich sześciu latach modyfikowaliśmy podejście do naszych zadań opisanych w art. 1 ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej, który w ostatnim zdaniu zawiera konkluzję: jesteśmy instytucją działającą w obszarze zdrowia publicznego.

Warto zwrócić uwagę, że w polskim prawodawstwie jest to jedyne miejsce, gdzie instytucję państwową wprost określa się jako instytucję zdrowia publicznego.

Tylko w niewielkim stopniu nasza działalność dotyczy medycyny naprawczej, w ramach której nadzorujemy w szpitalach proces bezpieczeństwa epidemiologicznego; ponadto bierzemy udział w konstruowaniu kalendarza szczepień obowiązkowych. Niechęć do medykalizowania zdrowia publicznego jest na świecie zjawiskiem powszechnym.

Tam, gdzie lekarze zajmują się zdrowiem publicznym, ta dziedzina praktycznie zamiera...

- Czy zatem w ostatnich latach udało się zmienić potoczną opinię o inspekcji sanitarnej?

- Myślę, że w znacznym stopniu tak. Warto w tym kontekście przypomnieć, iż minister zdrowia powierzył Głównemu Inspektoratowi Sanitarnemu koordynację działań obejmujących walkę z nałogiem palenia papierosów.

Mamy naprawdę spore osiągnięcia w tej materii.

Jako instytucja publiczna skutecznie sięgamy po środki pozabudżetowe, m.in. ze Światowej Fundacji ds. Walki z Chorobami Płuc (World Lung Foundation) i Bloomberg Philanthropies, od lat wspierające politykę państw w zakresie ograniczania używania tytoniu. Od kilku lat przygotowujemy w imieniu rządu coroczne sprawozdania dotyczące działań antynikotynowych.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH