Ubezpieczenia szpitali - sporo niejasności

W ekspresowym tempie został przeprowadzony proces legislacyjny i przyjęto zmiany w ustawie z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej oraz w ustawie z 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.

Multimedia

Nie zniesiono wprawdzie, na co liczyły szpitale, obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia na rzecz pacjentów z tytułu zdarzeń medycznych, ale został on przesunięty do 1 stycznia 2014 r. Pospiesznie wprowadzono nowe regulacje do umowy ubezpieczenia, które z pewnością miały przyczynić się do obniżenia kosztu polisy, jednak w rezultacie pojawiły się błędy i niejasności w zakresie terminologii ubezpieczeniowej.

Dzięki nowelizacji

większość podmiotów leczniczych prowadzących szpitale nie zostanie wykreślonych z Rejestrów Podmiotów Prowadzących Działalność Leczniczą prowadzonych przez wojewodów, co zgodnie z dotychczasowymi regulacjami było sankcją za brak www.polisy.

Należy jednak podkreślić, iż podstawowy problem, jakim jest wprowadzenie obcej polskiemu porządkowi prawnemu instytucji "administracyjnej odpowiedzialności" szpitali, nie znika, gdyż pacjenci nadal mają możliwość dochodzenia roszczeń w ramach nowego pozasądowego systemu, składając wniosek do wojewódzkiej komisji.

W sytuacji wydania orzeczenia o zdarzeniu medycznym w przypadku braku stosownego ubezpieczenia szpital wchodzi w rolę ubezpieczyciela, tj. proponuje i wypłaca świadczenie należne poszkodowanemu z własnych środków finansowych, na podstawie Rozporządzenia Ministra Zdrowia z 10 lutego 2012 r. w sprawie szczegółowego zakresu oraz warunków ustalania wysokości świadczenia w przypadku zdarzenia medycznego.

Czy to jest korzystniejsze dla szpitali?

EIB SA zarządza ryzykiem 110 szpitali.

PZU SA proponowało naszym klientom cenę za ubezpieczenie z tytułu zdarzeń medycznych na poziomie od 176 000 zł dla szpitali rehabilitacyjnych do 745 085 zł dla szpitali klinicznych. Propozycja dla szpitali powiatowych to z kolei ponad 300 000 zł. Przeprowadziliśmy badania wojewódzkich komisji w zakresie liczby złożonych wniosków. W wyniku wywiadu telefonicznego ustaliliśmy, że do 11 czerwca 2012 r. wpłynęły 63 wnioski ogółem, z czego 38 spełnia wymogi formalne i kwalifikuje się do merytorycznego rozpatrzenia.

Oceniając dziś sytuację i biorąc pod uwagę takie czynniki jak proponowana przez jedynego zainteresowanego ubezpieczyciela, tj. PZU SA, wysokość składki oraz liczba wniosków o ustalenie zdarzenia medycznego, które dotychczas wpłynęły do wojewódzkich komisji, można by stwierdzić, iż pozostawienie ryzyka wypłat świadczeń po stronie samych szpitali wydaje się obecnie dla nich korzystne na pierwszy rzut oka.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH