Ubezpieczenia szpitali: koniec giełdy pomysłów

Jak dotąd nikomu nie udało się osłabić dominującej pozycji PZU w segmencie ubezpieczeń OC dla szpitali. Z boju o ten bogaty rynek wycofały się grupy szpitali połączonych w towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych, a także - po przyjrzeniu się polskiemu prawu - międzynarodowe firmy ubezpieczeniowe.

Był taki moment, gdy wydawało się, że Powszechny Zakład Ubezpieczeń SA straci prymat. Kiedy ustawa z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej wprowadziła obowiązek zawarcia - oprócz tradycyjnych, dobrze znanych ubezpieczeń OC - nowych ubezpieczeń z tytułu zdarzeń medycznych (określonych w przepisach o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta), szpitale przeraziły się finansowymi konsekwencjami dubeltowego ubezpieczenia.

Dyrektorzy nie rozumieli, dlaczego mają ubezpieczać szpitale od czegoś, od czego, ich zdaniem, już są ubezpieczone. Zaczęli szukać jakiegoś wyjścia, gdyż po wykupieniu polisy OC nie byli w stanie zapłacić za dodatkowe ubezpieczenia od zdarzeń medycznych. Wysyp pomysłów pod hasłem "jak obniżyć składki" nastąpił w 2012 r.

TUW, czyli za duże koszty

Wtedy, na przykład w województwie podlaskim (także w opolskim), zrodziła się inicjatywa powołania towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych. "Zarząd Województwa Podlaskiego w dn. 27 marca 2012 roku wyraził zgodę na podjęcie prac w kierunku powołania Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych, do którego przystąpiłyby szpitale funkcjonujące na terenie województwa podlaskiego z jednoczesnym zleceniem podmiotowi zewnętrznemu wykonania analizy opłacalności tego przedsięwzięcia, a następnie przygotowania dokumentów wymaganych w procedurze rejestracyjnej" - poinformowano portal rynekzdrowia. pl w oficjalnym komunikacie.

Minęły prawie dwa lata od ogłoszenia tej inicjatywy. W tym czasie zawieszono obowiązek wykupienia polis od zdarzeń medycznych (na razie do końca 2014 r.), więc i motywacja szpitali osłabła.

- Z początku pomysł z TUW wyglądał bardzo zachęcająco, ale jak przyszło go realizować, to okazało się, że szpitale nie są nim zainteresowane - wspomina dziś Jan Kwasowski, rzecznik prasowy marszałka województwa podlaskiego. Dodaje, że szpitale po przeliczeniu kosztów doszły do wniosku, że udział w TUW byłby całkowicie nieopłacalny. Obecnie kupują ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej w PZU.

Podobnie było z tworzeniem TUW przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Szpitali Prywatnych w 2012 r. Prawnie i formalnie wszystko jest gotowe, ale do dziś pozostaje w zawieszeniu. Szpitale czekają na rozwój sytuacji związanej z ubezpieczeniami od zdarzeń medycznych - czy będą obowiązkowe, czy dobrowolne, a może w ogóle ich nie będzie?

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH