U progu przełomu

Jeszcze kilka lat temu tylko jedna trzecia firm leasingowych oferowała swoje usługi placówkom medycznym, obecnie czyni to już ponad połowa

W porównaniu z innymi rynkami leasing sprzętu medycznego wciąż rośnie błyskawicznie, mimo że ogranicza go konieczność strukturalnego zróżnicowania oferty dla prywatnych i publicznych placówek. Wszelkie dane analityczne i prognozy eksperckie pokazują duży potencjał rozwojowy tego segmentu.

W pierwszej połowie 2010 roku firmy leasingowe sfinansowały zakupy sprzętu medycznego o wartości blisko 300 mln zł, to jest o 24% więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. W całym 2009 roku oddano w leasing sprzęt medyczny o wartości 438 mln zł. - Wzrasta tym samym udział sprzętu medycznego w rynku maszyn i urządzeń.

Pod koniec ubiegłego roku wyniósł on 6%, a po kolejnych 6 miesiącach wzrósł do 8%. Wysoka dynamika obrotów powinna utrzymać się także w drugiej połowie roku - ocenia Andrzej Sugajski, dyrektor generalny Związku Polskiego Leasingu.

Zbyt duża koncentracja?

Analizując strukturę podmiotową tego rynku, warto zwrócić uwagę z jednej strony na wzrost liczby leasingodawców, z drugiej na silną koncentrację. Jeszcze kilka lat temu tylko jedna trzecia firm leasingowych oferowała swoje usługi placówkom medycznym, obecnie jest to już ponad połowa.

- Co prawda już ponad dwadzieścia firm leasingowych wprowadziło do swojej oferty usługi leasingu dla sektora medycznego, ale ponad 50% obrotów na tym rynku generują jedynie trzy z nich - zaznacza Andrzej Sugajski.

Zwracają na to uwagę nawet potencjalni klienci wśród publicznych placówek. - Nasze analizy wskazują, że finansowanie w ten sposób zakupów sprzętu medycznego byłoby bardziej korzystne przy szerszym rynku leasingowym, z większą liczbą firm, które odpowiednią ofertą zachęcą szpitale publiczne do skorzystania z ich usług - mówi Andrzej Szmit, dyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim.

Dyrektor Szmit zaznacza jednak, że bynajmniej nie odżegnuje się od leasingu medycznego. Wręcz przeciwnie.

- Jesteśmy bardzo zainteresowani tym instrumentem. Na razie jednak staramy się brak środków na inwestycje uzupełniać dotacjami z funduszy europejskich. To nas kosztuje tylko 15% wartości inwestycji. Żadna forma leasingu nie będzie tak atrakcyjna. Ale kiedyś skończą się środki z programów unijnych - dodaje dyrektor.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH