Systemy Business Intelligence a leczenie hospitalizowanych pacjentów

Oprogramowanie do budżetowania i analiz (systemy Business Intelligence) może dać szpitalom realne korzyści finansowe.
W Niemczech przekonał się o tym szpital w Aachen. Czy polskie placówki zdecydują się na BI? Jeden z największych dostawców tego oprogramowania przekonuje, że powinny.
Szpital Uniwersytecki w Aachen (Niemcy) zatrudnia ponad 5,7 tys. pracowników, leczy się w nim około 179 tys. pacjentów rocznie. Szpital stanął przed wieloma wyzwaniami organizacyjnymi, a większość z nich miała bezpośredni związek z infrastrukturą IT. W miarę rozwoju struktury placówki rosła lista wykorzystywanych systemów operacyjnych.
Integracja i analiza olbrzymiej ilości danych pochodzących z różnych systemów była zadaniem trudnym, a często wręcz niemożliwym do realizacji.

Efektywna refundacja

Po dokonaniu kompetentnej oceny, na początku 2003 r., szpital zdecydował się na wdrożenie oprogramowania SAS 9 firmy SAS Institute w obrębie całej organizacji. Wdrożenie obejmowało takie elementy, jak integracja danych, Business Intelligence (oprogramowanie do budżetowania i analiz), portal informacyjny, a także rozwiązania służące zarządzaniu wynikami.
Po uruchomieniu systemu wiele kluczowych wskaźników wydajności uległo znacznej poprawie. Jak donosi firma analityczna IDC, która zwróciła na to wdrożenie uwagę, nastąpiło zwiększenie wpływów z refundacji kosztów leczenia; ograniczono czas pracy przeznaczony na wymianę informacji wewnątrz organizacji; obniżono koszty usług zewnętrznych.
W perspektywie pięciu lat wpływ wdrożenia systemu SAS 9 na kondycję finansową szpitala po opłaceniu podatków można podsumować następująco: zwrot z inwestycji po opodatkowaniu będzie równy 569%; wewnętrzna stopa wzrostu po opodatkowaniu wyniesie 149%, wyjściowe inwestycje zostaną odzyskane po okresie dziewięciu miesięcy.
Największym wyzwaniem przed wdrożeniem systemu SAS 9 była integracja danych z różnych systemów, takich jak Medico - szpitalny system informacyjny (3,4 miliona rekordów aktualizowanych każdego dnia), Swisslab - laboratoryjny system informacji 10 milionów rekordów generowanych każdego roku, a także SAP R/3 (klasy ERP).

Dodatkowe środki

Oprogramowanie klasy Business Intelligence (BI) wspomaga procesy podejmowania decyzji poprzez analizę danych zgromadzonych w systemach informatycznych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH