Prof. Jürgen Eichhorn operował znanych piłkarzy, m.in. Davida Odonkora i Jacka Krzynówka. W Bielsku jego pracy przyglądało się 400 polskich chirurgów.

W prywatnej Klinice św. Łukasza w Bielsku-Białej operował światowej sławy chirurg, Jürgen Eichhorn z Niemiec.
7 października zrekonstruował on według opracowanej przez siebie metody zniszczone więzadło krzyżowe kolana. Operacji przyglądało się dzięki kamerom blisko czterystu chirurgów z całej Polski.
Do rzadkości należą sytuacje, by mała klinika organizowała sympozjum dla tak dużej liczby słuchaczy. Bielska Klinika św. Łukasza zdecydowała się jednak na spory wysiłek organizacyjny nie bez powodu.
- Chcieliśmy zachęcić w ten sposób naszych kolegów w kraju do nauki tej nowoczesnej metody leczenia uszkodzeń więzadła krzyżowego - mówi lekarz kliniki, ortopeda Bogusław Sadlik. - To bardzo obiecująca technika, dająca lepsze możliwości korekcji niestabilności kolana, naśladująca prawidłową, anatomiczną budowę więzadła, przy czym jest zdecydowanie mniej inwazyjna w porównaniu z dotychczasowymi technikami.

Pod dwóch dniach do domu

Profesor Eichhorn pokazową operację przeprowadził na 33-letnim pacjencie.
Kilka lat temu, podczas gry w koszykówkę, skręcił on staw kolanowy. Zaniechał leczenia i niedawno okazało się, że ponownie ma trudności z chodzeniem.
Zabieg przeprowadził 4-osobowy zespół.
To optymalny skład do operacji według metody profesora z Niemiec. W ciągu półtorej godziny młodemu mężczyźnie na stole operacyjnym całkowicie zrekonstruowano więzadło krzyżowe (opis operacji - patrz tekst poniżej).
W dwa dni po dokonaniu operacji, pacjent wypisany został do domu...
- Tradycyjna metoda leczenia więzadła również daje dobre wyniki - przyznaje Sadlik. - Jednak tu chodzi o to, by odtworzyć jak najwierniej anatomię operacji. A takie rezultaty daje metoda profesora Eichhorna. Po operacji pacjenci zatem szybko wracają do zdrowia, a po okresie rehabilitacji - do pełnej sprawności fizycznej. Bezpośrednim dowodem sukcesu niemieckiej metody był występ 11 piłkarzy na tegorocznym Mundialu, którzy byli operowani ręką Eichhorna i nie mieli żadnych problemów z kolanami.
W drużynie Niemiec grało trzech jego pacjentów, m.in. David Odonkor i Torsten Frings.
Sam Jürgen Eichhorn ma w tym względzie spore doświadczenie. Operacje więzadła wykonuje w swojej klinice w Niemczech już od kilkunastu lat.
- Rzeczywiście, mogę stwierdzić - mówi profesor Eichhorn - że metoda rekonstrukcji anatomicznej daje bardzo dobre wyniki, szczególnie odległe, a to znaczy, że kolano nie destabilizuje z upływem czasu, co może występować po rekonstrukcjach konwencjonalnymi technikami.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH