Biotechnologia w medycynie - to już nie jest sezonowa moda

Jak dowodzą źródła amerykańskie, aż u 330 osób spośród każdych 1000 żywo urodzonych wystąpi choroba, której przyczyną jest defekt w informacji genetycznej organizmu. od stwierdzenia takiego faktu tylko krok do wyciągnięcia praktycznych wniosków medycznych.
Na przykład takiego, że po lepszym poznaniu ludzkiego genomu będzie można klinicznie opóźniać proces starzenia, czyli wydłużać życie. Przeprowadzający tego typu doświadczenia na myszach brytyjski naukowiec dr Aubrey de Grey oświadczył niedawno zdumionym telewidzom, że w "bliskiej" przyszłości człowiek będzie mógł dożyć tysiąca lat. Jak wiadomo z Księgi Rodzaju, najstarszy człowiek wymieniony w Starym Testamencie, dziadek Noego, Matuzalem, przeżył był 969 lat. Powrócimy więc do korzeni, po wypędzeniu z Edenu...
Chyba już zaczęliśmy wspinać się po tej drabinie. Jak poinformowało w lutym br. Amerykańskie Towarzystwo Onkologiczne, w USA po raz pierwszy od 1930 roku zmalała liczba zgonów na raka. Jest to wynik rozwoju technik operacyjnych, terapii oraz systemu badań profilaktycznych. Uczestnicy corocznej międzynarodowej konwencji BIO’2006 w Chicago nie mieli wątpliwości, że dzieje się tak głównie na skutek rozwoju leków biologicznych, a nie wczesnego wykrycia nowotworu.

Druga generacja

W leczeniu raka (wady genomu), kończy się era silnych cytotoksycznie leków chemicznych (cytostatyków). Od kilku lat świat onkologów sięga po terapie molekularne. Wytyczają je leki biologiczne, np. przeciwciała monoklonalne. Mają różne "zadania". Np. receptor naskórkowego czynnika wzrostu (cetuximab), czy naczyniowo-śródbłonkowego czynnika wzrostu (bevacizumab), stają się standardem terapii w wielu nowotworach. Podobnie jest z leczeniem ponad setki innych chorób. To już nie jest sezonowa moda.
Amerykańska FDA zaaprobowała już łącznie 155 leków biologicznych i szczepionek (dane firmy ernst & young). Około 70% z nich powstało po 1998 roku. Są wśród nich białka będące wynikiem rekombinacji DNA (ale nie modyfikowane), nazywane biofarmaceutykami i generacji (m.in. rekombinowane hormony, interferony, interleukiny, hematopoetyczne czynniki wzrostu, krzepnięcia krwi, czynnik martwicy nowotworów, preparaty trombolityczne, enzymy terapeutyczne, przeciwciała monoklonalne i szczepionki), jak i ii generacji, czyli takie leki (białka), które od naturalnych różnią się modyfikacjami spowodowanymi metodami inżynierii genetycznej. Te drugie charakteryzują się m.in. wyższą skutecznością terapeutyczną i mniejszą liczbą działań niepożądanych w porównaniu z lekami dostępnymi już na rynku farmaceutycznym.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH