Tylko bez przesady

Specjaliści: The Lancet wielokrotnie zawyżył dane o umieralności pooperacyjnej w Polsce

Z raportu opublikowanego przez tygodnik The Lancet wynika, że niemal co piąty polski pacjent umiera po operacji. Specjaliści twierdzą, że takie informacje nie mają nic wspólnego z rzeczywistością i zastanawiają się, skąd wzięły się te bulwersujące dane.

Polscy chirurdzy oceniają

Według renomowanego czasopisma medycznego, w Polsce umiera aż 17% pacjentów po zabiegach chirurgicznych, podczas gdy średnio w Europie odsetek takich zdarzeń sięga najwyżej 4%. The Lancet informuje, że najmniej zgonów po operacjach odnotowują Islandia, Norwegia, Szwecja i Estonia, gdzie wspomniane przypadki stanowią około 2%.

Autorzy raportu zebrali informacje w ramach trwających siedem dni badań przeprowadzonych w blisko 500 szpitalach w 28 krajach europejskich, w tym w Polsce. Zaznaczają, że nie brali pod uwagę przypadków z oddziałów kardiologicznych, które charakteryzują się wyższą śmiertelnością.

- Gdyby w szpitalu umierał po operacji co piąty pacjent, taką placówkę należałoby natychmiast zlikwidować - uważa prof. Grzegorz Wallner, lubelski konsultant wojewódzki w dziedzinie chirurgii ogólnej.

I dodaje, że w woj. lubelskim odnotowuje się po zabiegach chirurgicznych około 2% przypadków śmiertelnych.

Podobnego zdania jest prof. Marek Krawczyk, prezes Towarzystwa Chirurgów Polskich, który w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl przypomina, że odsetek przypadków śmiertelnych po zabiegach operacyjnych w Polsce waha się pomiędzy 1,3 i 2,3%.

- Wiem, że dane na podstawie których sporządzono publikację tygodnika The Lancet, pozyskano z czterech szpitali w naszym kraju: dwóch z Wielkopolski oraz jednego z Bydgoszczy i jednego w Zielonej Górze. Sądzę jednak, że na jakimś etapie doszło do ich mylnej interpretacji, a wynikające z tego nierzetelności rzucają obecnie cień na pracę naszych specjalistów - mówi prof. Krawczyk.

- Gdyby w którejś z tych placówek faktycznie umierało 17% pacjentów po operacjach, oznaczałoby to, że należy się niezwłocznie przyjrzeć funkcjonowaniu takiego ośrodka, sprawdzić kompetencje osób kwalifikujących pacjentów do zabiegów chirurgicznych, prześledzić działalność oddziałów intensywnej terapii i podjąć działania naprawcze.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH