Tworząc centra urazowe, nie określono zasad ich finansowania

Centra urazowe powstały jako wyspecjalizowane ośrodki kliniczne, dysponujące odpowiednim zapleczem diagnostycznym i terapeutycznym, zorganizowane wokół problemów medycznych bezpośrednio związanych z leczeniem pacjentów z mnogimi i wielonarządowymi obrażeniami ciała.

Od początku były projektowane jako przedsięwzięcia o charakterze logistyczno-zadaniowym, struktury funkcjonalne ściśle wpisujące się w system Państwowego Ratownictwa Medycznego (PRM), będąc jego ważnym ogniwem wykonawczym.

Głównym celem powstania centrów urazowych w Polsce w zamiarze organizatora - Ministerstwa Zdrowia - było dążenie do obniżenia wysokiej, znacznie przekraczającej wskaźniki notowane w USA i w Europie Zachodniej, śmiertelności i kalectwa pourazowego.

Już na wczesnym etapie projektu zadbano o szczegóły, dookreślając ważne z punktu widzenia jakości i bezpieczeństwa świadczonych usług założenia dotyczące wymagań organizacyjnych, zasobów kadrowych i sprzętowych, kryteriów kwalifikacji do leczenia w centrach urazowych oraz sposobu postępowania z pacjentem urazowym.

Formalnie, w przepisach powołujących centra, zagwarantowano także obowiązek współpracy z publiczną uczelnią medyczną prowadzącą działalność dydaktyczną i badawczą w dziedzinie nauk medycznych, co w założeniach miało zapewnić rozwój wiedzy medycznej i szkolenie kadr, zbliżając działania medyczne centrów do standardów światowych.

Z perspektywy pięciu lat funkcjonowania centrów urazowych w Polsce z pełną odpowiedzialnością można powiedzieć, że ich powstanie było z gruntu przemyślane, oparte m.in. na doświadczeniach liczących się na świecie w tej dziedzinie ośrodków naukowych i medycznych.

Niestety, pominięto przy tym szczegóły dotyczące sposobu i warunków finansowania nowo powstałych ośrodków, czego bezpośrednim efektem było ich stopniowe zadłużanie się i balansowanie na granicy płynności finansowej. Poważnym zaniechaniem ówczesnych decydentów było nieprzekazanie centrom urazowym dodatkowych środków, które pozwoliłyby sfinansować pozaplanowe koszty związane z nowymi wymaganiami, takimi jak np. funkcjonowanie zespołów urazowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH