Tsunami nadchodzi: konieczna dobra opieka

Rzeczywistość jest smutna. Nie mamy systemu opieki nad pacjentem przewlekle chorym, nad osobą niesamodzielną - surowo oceniali stan opieki długoterminowej w Polsce uczestnicy I Forum Rynku Seniora.

Jeśli przyjrzymy się infrastrukturze, wydaje się, że może nie jest tak źle. - Obecnie w całym kraju mamy 500 zakładów sprawujących opiekę długoterminową nad przewlekle chorymi i niesamodzielnymi - poinformowała na sesji "Opieka nad seniorami" Mariola Rybka, krajowy konsultant w dziedzinie pielęgniarstwa przewlekle chorych i niepełnosprawnych.

Wyczerpane zasoby

Od razu jest gorzej, jeśli przeanalizujemy czas oczekiwania na miejsce w takiej placówce. - Uzależniony jest on od jej typu. Rok, a nawet dwa lata czeka się na miejsce w placówce o profilu psychiatrycznym. Oczekiwanie na miejsce w placówce o profilu ogólnym może wynieść od trzech miesięcy do sześciu - poinformowała Mariola Rybka.

Jak oceniła Elżbieta Szwałkiewicz, przewodnicząca Koalicji "Na pomoc niesamodzielnym", opieka długoterminowa w Polsce "wykrwawiła" się, wyczerpały się jej zasoby - zarówno ludzkie, jak i materialne. W tej chwili funkcjonuje już tylko siłą rozpędu.

Była krajowa konsultant w dziedzinie pielęgniarstwa przewlekle chorych i niepełnosprawnych tłumaczyła, że system opieki długoterminowej w Polsce został zaprojektowany w latach 90. - Ale od samego początku był skonstruowany bez pieniędzy, bez budżetu, bez pewnej perspektywy - powiedziała.

Podkreśliła, że stawki za sprawowanie opieki długoterminowej proponowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia są niedoszacowane. - Cynizmem ze strony NFZ jest wyznaczenie oczekiwanej stawki za osobodzień na poziomie 26 zł w sytuacji, w której realna stawka to co najmniej 36 zł.

Dominuje opieka nieformalna

Dlaczego mamy problemy z dostępnością? Odpowiedź jest prosta. Według przedstawionych przez Elżbietę Szwałkiewicz danych ze spisu powszechnego w Polsce obecnie mieszka 1,2 mln osób, które określają się jako niesamodzielne, potrzebujące wsparcia w codziennym funkcjonowaniu.

- Tymczasem całkowita liczba miejsc w formalnym systemie (zakłady opiekuńczo-lecznicze i pielęgnacyjno-opiekuńcze, oddziały geriatryczne i łóżka geriatryczne na oddziałach internistycznych) kształtuje się na poziomie 150 tys. - powiedziała.

- Jak podaje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, w jego zasobach jest kolejne 100 tys. miejsc. To wskazywałoby na to, że ponad 800 tys. osób objętych jest nieformalną opieką swoich bliskich - dodała. - Naszym celem powinna być poprawa jakości ich funkcjonowania oraz ich opiekunów.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH