Trzykrotna stawka pod lupą

NFZ sprawdza, jak w POZ leczeni są pacjenci kardiologiczni oraz diabetycy

Już w ubiegłym roku minister zdrowia Ewa Kopacz zapowiadała dokładną kontrolę podstawowej opieki zdrowotnej w zakresie leczenia cukrzycy i chorób układu krążenia, za które POZ dostaje trzykrotną stawkę. Ogólnopolska kontrola centralna, koordynowana przez Centralę NFZ, zapowiadana była na czerwiec tego roku. Jednak oddziały Funduszu już przeprowadzają kontrole na swoim terenie. Niektóre się zakończyły , inne trwają.

Wynika z nich, że nie wszędzie publiczne złotówki przeznaczone na leczenie pacjentów kardiologicznych i z cukrzycą są należycie wydawane.

Ustalenie trzykrotnej stawki za leczenie pacjentów z cukrzycą i chorobami układu krążenia miało na celu zmniejszenie kolejek do specjalistów, a co za tym idzie poprawę dostępu do leczenia tych chorób cywilizacyjnych. Problem w tym, że finansowanie ich leczenia w POZ jest bardzo atrakcyjne, a to, niestety, powoduje, że czasami pojawiają się nadużycia.

Recepty zaocznie

W ubiegłym roku kontrolę w tym zakresie przeprowadził Warmińsko-Mazurski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia. Tam okazało się, że liczba pacjentów z cukrzycą i chorobami układu krążenia zwiększyła się gwałtownie po wprowadzeniu nowego sposobu finansowania.

- Z danych uzyskanych podczas kontroli wynika, że liczba pacjentów z cukrzycą i chorobami krążenia przekroczyła realną średnią wojewódzką i wyniosła - 205 tys. pacjentów z powyższymi schorzeniami - informuje nas Magdalena Mil, rzecznik prasowy oddziału.

Kontrola w woj. warmińsko-mazurskim ujawniła, że "wskaźnik 3" był naliczany nawet wtedy, gdy pacjenci cukrzycowi i krążeniowi zgłaszali się po recepty. - Najczęściej lekarze wypisywali je zaocznie, bez przeprowadzania wywiadu z pacjentem i szczegółowych badań - tłumaczy rzecznik.

Dzięki kontroli "zmniejszyła" się liczba chorych na cukrzycę i choroby układu krążenia. - W wyniku zaleceń pokontrolnych oddziału oraz weryfikacji deklaracji, która jest przeprowadzana na bieżąco, liczba ubezpieczonych objętych opieką cukrzycową oraz chorobami układu krążenia spadła i wynosi aktualnie ok. 140 tys. osób - podsumowuje Magdalena Mil.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH