Podsumowanie nowelizacji "pakietu farmaceutycznego" - przegląd opinii

Na podstawie ubiegłorocznej historii nowelizowania przepisów Prawa farmaceutycznego w całej rozciągłości widać, jaka jest praktyka ustawodawcza: najpierw ministerstwo wydało przepisy, na których fachowości środowisko nie zostawiło suchej nitki, a potem sam ustawodawca musiał wydać ich interpretację, by odbiorcy ustawy mogli się dowiedzieć, "co autor miał na myśli".
Przypomnijmy - chodzi o przepisy ustawy o świadczeniach, szczególnie art. 63 a-c zwany antykorupcyjnym, dotyczącym praktyk handlowych, które weszły w życie jesienią ubiegłego roku.
Zdaniem Ireny Rej, prezes Izby Gospodarczej Farmacja Polska, wykładnia ministerstwa okazała się dość zbieżna z tą, którą firmy otrzymały od swoich kancelarii prawnych.
- Dlatego przepisy nie stworzyły na tyle silnego zamętu, by to wpłynęło np. na spadek obrotów na rynku. Chociaż na początku były wątpliwości interpretacyjne, które przez krótki moment powodowały zawirowanie na rynku: co sprzedawać, jak sprzedawać i czy wolno dawać upusty - przyznaje prezes Rej.

Liberalnie czy restrykcyjnie

Podobnie dość spokojnie zareagowała branża obrotu hurtowego, chociaż jej przedstawiciele przyznają, że znowelizowana Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej jest niejasna i na początku wywołała przejściowe perturbacje.
- Przepisy są tak niejasne, że branża nie jest w stanie ich stosować - twierdził Jacek Szwajcowski, prezes PGF. - To powoduje olbrzymi dyskomfort działania.
Chociaż część hurtowników przyjęła zasadę dmuchania na zimne: - Na rynku ukształtowały się dwa trendy w kwestii jej interpretacji. Jeden liberalny, według którego nic nie uległo zmianie, drugi konserwatywny, bardzo rygorystycznie traktujący postanowienia ustawy - podsumowuje prezes grupy Prosper, Tadeusz Wesołowski.
Sam Prosper przyjął to drugie rozwiązanie. Podsumowując wyniki finansowe spółki za IV kwartał, prezes Wesołowski przyznał, że są one gorsze w porównaniu do wyników z roku poprzedniego, a powodem są właśnie zmiany prawne.
- Podjęliśmy decyzję, że w interesie akcjonariuszy i klientów spółki będziemy traktować znowelizowane przepisy w sposób jak najbardziej rygorystyczny, jeśli chodzi o handel lekami na poziomie hurtownia - hurtownia. Prezes uważa, że w okresie długoterminowym taka decyzja przyniesie korzyści i podpisanie z każdym z klientów nowych umów, wpisujących się w nowe prawo, już przynosi pierwsze efekty. - To rozwiązanie zapewnia też w dłuższym czasie bezpieczeństwo współpracującym z nami aptekom - dodaje Wesołowski.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH