Czy lekarze, którzy nie zdali egzaminu państwowego, będą mieli...

Zgodnie z zapisami Ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty z 5 grudnia 1996 r. (Dz.U. z 2005 r. nr 226, poz. 1943) lekarze, którzy odbyli staż podyplomowy, muszą zdać Lekarski Egzamin Państwowy (LEP) lub Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Państwowy (LDEP), aby uzyskać prawo wykonywania zawodu lekarza lub lekarza dentysty. Do tej pory lekarz, który nie zdał LEP-u lub LDEP-u, nie mógł odwołać się do wyższej instancji. Na brak trybu odwoławczego w przeszłości wskazywał także Rzecznik Praw Obywatelskich. Teraz będzie to możliwe.
Takie gwarancje przyszłym młodym lekarzom ma zapewnić skierowany 30 stycznia br. do konsultacji społecznych projekt rozporządzenia w sprawie stażu podyplomowego lekarza i lekarza dentysty. Przepisy znowelizowanego rozporządzenia mają wejść w życie z dniem ogłoszenia, a będą miały zastosowanie również do staży podyplomowych lekarza, lekarza dentysty - rozpoczętych i nie zakończonych przed dniem wejścia w życie wspomnianego rozporządzenia. Oznacza to, że obejmą osoby obecnie odbywające staże podyplomowe.

Opinia RPO

Obecnie praktycznie nie istnieje system odwoławczy od błędnie sformułowanych pytań w egzaminie. Unieważnia się co prawda pytania np. z powodu niejednoznacznych odpowiedzi, ale nie unieważnia się pytań ze względów merytorycznych. Okazją do złożenia zastrzeżenia - i to jedyną - jest sam egzamin i czas tuż po nim. A czasem dopiero po konsultacjach z kolegami okazuje się, że pytanie jest np. niejednoznaczne.
Nie istnieje też możliwość wglądu do własnej pracy, można zobaczyć jedynie swoją kartę odpowiedzi bez możliwości zobaczenia książeczki z pytaniami. Tę sytuację ma zmienić nowelizacja rozporządzenia w sprawie stażu podyplomowego lekarza i lekarza dentysty.
Zgodnie z opinią Rzecznika Praw Obywatelskich, przepis par. 20 ust. 5 rozporządzenia z 24 marca 2004 r. w sprawie stażu podyplomowego lekarza i lekarza dentysty (Dz.U. nr 57, poz. 553 z późn. zm.), który stanowi, że wynik LEP-u nie jest decyzją w rozumieniu Kodeksu postępowania administracyjnego, narusza "konstytucyjne prawo do sądu, prawo do zaskarżania orzeczeń i decyzji wydanych w pierwszej instancji oraz prawo do swobodnego wyboru i wykonywania zawodu".

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH