W brukseli zaprezentowano wyniki raportu: "cholesterol - społeczne skutki polityki zaniechania". jak sam tytuł wskazuje, jest co robić w tej materii...

Tylko skuteczna polityka prewencyjna oraz leczenie zapobiegawcze może uchronić Europejczyków przed skutkami wysokiego cholesterolu i chorób układu krążenia - wynika z raportu londyńskiego instytutu stockholm network (sn).
28 marca raport został oficjalnie zaprezentowany w Brukseli. Autorami raportu są analitycy specjalizujący się w zagadnieniach ochrony zdrowia. O ich pracy, podkreślając wagę problemu wysokiego cholesterolu w Europie, ciepło wypowiadały się światowe sławy w tej dziedzinie, m.in. prof. Alberico Catapano z Uniwersytetu w Mediolanie oraz dr Terje Pedersen z Uniwersytetu w Oslo.
PoważnE Koszty
Choroby serca zabijają rocznie blisko 2 miliony europejczyków. zbyt wysoki poziom cholesterolu, obok wysokiego ciśnienia, palenia tytoniu i otyłości, jest głównym czynnikiem złej sytuacji zdrowotnej mieszkańców Starego Kontynentu. Wymienione czynniki są odpowiedzialne za powodowanie 80% problemów z układem krążenia wśród osób w średnim wieku. Autorzy raportu zwracają uwagę, że polityka antycholesterolowa umyka uwadze władzom odpowiedzialnym za politykę zdrowotną. Dalsze ignorowanie zjawiska może przyczynić się nawet do kryzysu socjalnego na wysoką skalę.
Do 2020 r. 20% mieszkańców Unii Europejskiej przekroczy 60. rok życia. Wymagający opieki zdrowotnej emeryci będą stanowić coraz większe obciążenie dla budżetów krajów Ue. Ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia w europie dla osoby po 40. roku życia wynosi 50% dla mężczyzn i 33% dla kobiet.
W perspektywie starzejącej się populacji znacznie taniej zapobiegać jest chorobom niż je leczyć. Liczby mówią same za siebie: obecnie koszty terapii chorób układu krążenia szacuje się nawet na 169 mld euro rocznie (z czego 64 mld to m.in. skutek utraty produktywności). Daje to astronomiczną sumę 90 tys. euro na mieszkańca. To aż 12% wszystkich wydatków na ochronę zdrowia w Europie!

Prewencja!

Niemcy szacują, że choroby układu krążenia kosztują ten kraj 25 mld dolarów bezpośrednich kosztów rocznie i 48 mld kosztów utraty produktywności. zwiększa się także populacja osób chorych na cukrzycę. Diabetyków w 2020 r. będzie w europie aż 30 mln. Za 3 miliony zgonów wśród tej grupy odpowiedzialny jest cholesterol.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH