Konferencja "Rynku Zdrowia" - "Leki w Polsce 2007": dyskusja o ekonomicznym i terapeutycznym uzasadnieniu refundowania leków w naszym kraju

Jakie leki i dlaczego należy refundować? Jakie kryteria innowacyjności stosować w refundacji; co w istocie jest postępem w leczeniu, zasługującym na angażowanie publicznych środków? Jaka powinna być rola i zakres regulacji państwa w finansowaniu terapii farmakologicznych? Próby odpowiedzi na takie pytania zdominowały konferencję "Leki w Polsce 2007", zorganizowaną przez wydawcę i redakcję "Rynku Zdrowia" (Warszawa, 23 kwietnia br.).
W konferencji wzięło udział ok. 450 osób - m.in. przedstawiciele resortu zdrowia, NFZ, sejmowej komisji zdrowia, wybitne postacie polskiej farmakologii i medycyny, a także liderzy przemysłu farmaceutycznego oraz analitycy rynku leków.
Zdaniem części uczestników konferencji, ostatnie zmiany na listach refundacyjnych i prace nad koszykiem świadczeń to ważny przełom w polityce lekowej. Środowisko jest jednak podzielone, zarówno w kwestii przejrzystości zasad refundacji, jak i co do uzasadniania odmowy wpisania danego leku na listę.

Oceny są różne

- Przez wiele lat zarzucano nam, że nie mamy obiektywnych kryteriów refundacji leków, w tym roku nastąpiło kilka zmian, które prowadzą do radykalnej modernizacji polityki refundacyjnej - stwierdził prof.
Tomasz Hermanowski, prezes Polskiego Towarzystwa Farmakoekonomicznego, wskazując m.in. na dwa zarządzenia AOTM i późniejsze zarządzenie nr 17 prezesa NFZ z 10 kwietnia 2007 r.
w sprawie zasad wdrażania terapeutycznych programów zdrowotnych finansowanych przez Fundusz. - Mamy więc obiektywne kryteria, które są zawarte w obowiązujących aktach prawnych.
Inną opinię wyraziła m.in. Małgorzata Maurer, dyrektor Związku Infarma (zrzesza producentów leków innowacyjnych). Jej zdaniem, kryteria nie są ani obiektywne, ani weryfikowalne, a przez ostatni rok nie dokonał się w tym zakresie postęp - także w sprawie uzasadniania odmowy wpisania danego leku na listę.
- Uzasadnienia decyzji na dziś dotyczą wyłącznie ograniczeń budżetowych, a to nie jest satysfakcjonująca odpowiedź - mówiła Małgorzata Maurer. - To powinny być argumenty merytoryczne.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH