Wybrane polskie szpitale uczestniczą w badaniach klinicznych testując nowy lek na zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD)

Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD) to degeneracyjna choroba oczu, która jest najczęstszą przyczyną poważnej utraty wzroku u osób po 50. roku życia w krajach zachodnich. Choroba ta powoduje w szczególności zaburzenia lub utratę widzenia centralnego, co uniemożliwia wykonywanie niezbędnych w codziennym życiu czynności, takich jak np. czytanie, robienie zakupów, szycie, sprawdzanie czasu na zegarku czy rozpoznawanie twarzy.
Leczenie AMD może zostać zrewolucjonizowane za sprawą zarejestrowanego niedawno leku o nazwie Lucentis.
Znaczącej poprawy widzenia pacjenci mogą oczekiwać po roku poddawania się comiesięcznym iniekcjom do gałki ocznej.
Lucentis jest wysoce aktywnym fragmentem humanizowanego przeciwciała monoklonalnego. Przeciwciało to hamuje wszystkie izoformy VEGF-A (Vascular Endothelial Growth Factor) - naczyniowego czynnika wzrostu, który powoduje niekontrolowany wzrost naczyń krwionośnych, poważnie przyczyniając się do powstawania wielu patologicznych zmian, w tym rozwoju wysiękowego AMD.

To nie zadanie lekarza

Okrzyknięty lekiem roku 2006 w USA Lucentis skorzystał z szybkiej, półrocznej ścieżki rejestracji. Dopuszczony został na rynek Unii Europejskiej w styczniu tego roku. W Polsce jest również dostępny, tyle że jeden zastrzyk to dla pacjenta wydatek aż 5 tys. złotych. 12 iniekcji - bo tyle potrzeba, by odczuć poprawę - daje już 60 tysięcy...
Prof. Jerzy Szaflik, krajowy konsultant ds. okulistyki, szef Katedry i Kliniki II Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Warszawie (klinika ta uczestniczy w badaniach Lucentisu), przyznaje, że koszty leczenia są zaporowe.
- Nawet w bogatych krajach dostępność tego leczenia jest ograniczona, ponieważ jest ono niebywale drogie.
A my bogatym krajem nie jesteśmy - zauważa profesor Szaflik. - Natomiast na pokrywanie kosztów leczenia z prywatnej kieszeni stać niewiele osób.
Będzie więc problem. Zwłaszcza że skala AMD jest duża.
Szacuje się, że w Polsce ok. 200 tys.
osób choruje na AMD, z czego 10-15% przypadków ma tzw. formę mokrą.
Specjaliści twierdzą co prawda, że 20 tys. pacjentów nie musi być podawany Lucentis. Liczbę osób, którym należałoby podać ten lek szacuje się na ok. 4 tys. Ale jeżeli przemnożymy to przez 60 tysięcy złotych potrzebnych rocznie na leczenie, to otrzymamy i tak sumę wysoką, której Narodowy Fundusz Zdrowia prawdopodobnie nie będzie w stanie wyłożyć.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH