Już cztery szpitale uzyskały wsparcie finansowe z Funduszu Restrukturyzacji Przedsiębiorców w ramach pomocy udzielanej przez Agencję Rozwoju Przemysłu. W kolejce czeka pięć następnych.

Jak podkreśla ARP, warunkiem udzielenia pomocy szpitalowi jest relatywnie stabilna sytuacja finansowa placówki oraz współpraca wnioskodawcy z organem założycielskim szpitala.

Wśród beneficjentów znalazły się: Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku, które jako pierwszy szpital uzyskało dwie pożyczki na łączną kwotę 110 mln zł, Szpital Uniwersytecki im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy ze 100 mln zł kredytu, Szpital Wojewódzki im. dr. L. Rydygiera w Suwałkach ubiegający się o 20 mln zł oraz Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dr. Wł. Biegańskiego w Grudziądzu, który otrzymał 40 mln zł. Ten ostatni umowę kredytową podpisał w grudniu 2012 roku, ale pożyczka jeszcze nie została uruchomiona.

Pożyczka, a nie zapomoga

Finansowanie restrukturyzacyjne jest udzielane w formie pożyczki na warunkach analogicznych jak dla innych dużych przedsiębiorców będących w trudnej sytuacji finansowej.

Aby szpital uzyskał pomoc, musi spełnić określone warunki. W przypadku pomocy indywidualnej konieczne jest przedstawienie planu restrukturyzacji placówki, zapewniającego przywrócenie jej rentowności i zdolności do konkurowania na rynku.

- Warunkiem udzielenia pomocy szpitalowi jest współpraca wnioskodawcy z organem założycielskim szpitala, tj. akceptacja programu restrukturyzacji, pod uwagę brany jest też wskaźnik finansowy, możliwość spłaty oraz przedstawienie zabezpieczenia spłaty pożyczki, w formie hipoteki lub poręczenia przez organ założycielski - tłumaczy Izabella Dubielczyk z departamentu marketingu i komunikacji ARP.

Podkreśla jednak, że zabezpieczenia nie mogą być ustanawiane na majątku służącym do świadczenia usług zdrowotnych. Z pomocy tej mogą skorzystać duże przedsiębiorstwa, zatrudniające powyżej 250 pracowników, zarówno publiczne, jak i prywatne, którym wsparcie to ma umożliwić realizację działań zmierzających do poprawy rentowności i efektywności prowadzonej działalności gospodarczej.

Liczy się wiarygodność

Marta Laska, rzecznik Szpitala Uniwersyteckiego w Bydgoszczy, podkreśla, że otrzymanie pożyczki z ARP nie jest łatwe. - Przede wszystkim należy przedstawić realny program restrukturyzacyjny, zakładający w naszym przypadku m.in. maksymalizację przychodów, reorganizację zadań wybranych komórek organizacyjnych, optymalizację stanu zatrudnienia, budżetowanie zamawianych usług zewnętrznych, gospodarowanie lekami i materiałami medycznymi - wylicza rzecznik.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH