Służba zdrowia w krajach Europy Środkowo-Wschodniej nie zmieniła się zbytnio od czasów panowania tam poprzedniego ustroju - oceniają eksperci EIU.

Economist Intelligence Unit (EIU) opublikował w grudniu ub.r. obszerny raport, analizujący systemy opieki zdrowotnej w krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Wskazano także kierunki, w jakich powinno zmierzać w reformowanie sektora zdrowotnego w tych krajach.
Raport opiera się na wynikach ankiety przeprowadzonej w placówkach służby zdrowia, firmach farmaceutycznych, wśród przedstawicieli rządów i innych decydentów "białego sektora".
Służby zdrowia w tych krajach nie zmieniła się zbytnio od czasów panowania poprzedniego systemu - oceniają eksperci EIU. Z drugiej strony kraje, które wstąpiły do Unii Europejskiej lub planują to uczynić, zaczynają rozwiązywać najważniejsze problemy.

Pięć zadań

EIU wskazuje pięć głównych obszarów wymagających reform:

  • Dysproporcje w obsadzie personelu medycznego (wystarczająca liczba pracowników szpitali i specjalistów, lecz za mało lekarzy pierwszego kontaktu i pielęgniarek);
  • Zbyt mały nacisk na profilaktykę;
  • Zbyt duży udział finansowania prywatnego (powinno dopełniać finansowanie publiczne i pełne ubezpieczenie zdrowotne);
  • Sposób finansowania (obecnie szpitalom płaci się za zabiegi, a lekarzom pierwszego kontaktu za liczbę zarejestrowanych pacjentów);
  • Nieefektywne wykorzystanie leków (pożądany większy udział leków generycznych i produktów lokalnych firm farmaceutycznych).

Szybciej informatyzować

Placówki służby zdrowia, które brały udział w badaniach EIU, wskazały technologię jako obszar inwestycji o priorytetowym znaczeniu w ciągu najbliższych kilku lat. EIU uważa, że zwłaszcza zintegrowane systemy komputerowe w znacznym stopniu przyczyniłoby się do rozwiązania tych problemów.
- Kraje te zrozumiały korzyści, jakie płyną z technologii: lepsze i
całościowe prowadzenie pacjentów, udoskonalone planowanie wykorzystania zasobów, integracja z dostawcami czy bardziej dokładna kontrola finansów - mówi Charles Scatchard, wiceprezes ds. służby zdrowia Oracle w regionie Europy, Afryki i Bliskiego Wschodu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH