Refleksje po targach biotechnologii Bio-Forum 2008

W promieniu 25 mil od Stanford University znajduje się 70% wszystkich firm innowacyjnych zlokalizowanych w Dolinie Krzemowej. Taka koncentracja jest kluczowym czynnikiem sukcesu komercjalizacyjnego projektów biotechnologicznych - stwierdził w czasie targów biotechnologii Bio-Forum prof. Tadeusz Pietrucha, prezes firmy Bio-Tech Consulting, jednocześnie organizator łódzkiej imprezy. - Drugim ważnym czynnikiem jest wielkość rynku na kapitał intelektualny.
W USA działają firmy, które odkupują patenty od pojedynczych właścicieli, tworząc portfolia wynalazków, a potem sprzedają je dużym graczom, np. firmom farmaceutycznym. Są to zarówno patenty, jak i dobrze zaprojektowane pomysły.
Dochód ze sprzedaży takiego pomysłu jest proporcjonalny do zaawansowania projektu. Zasadniczym warunkiem transakcji jest określenie właściciela praw wyłącznych wynalazku.

Różnica w skali

- W Stanach Zjednoczonych, w zależności od uniwersytetu, rozwiązanie przybiera różne formy. W przypadku uniwersytetu Stanford, właścicielem wyłącznym praw do wynalazku jest uczelnia. Uniwersytet ma specjalne biuro, kierowane przez Kirsten Leute, która negocjuje udział z tytułu praw intelektualnych, wypracowując dla uczelni zysk rzędu 2 mld dolarów rocznie - dodaje prof. Pietrucha.
Polską uczelnię taka kwota mogłaby powalić na kolana, ale w budżecie amerykańskiego uniwersytetu nie jest to znaczący przychód, co już pokazuje różnicę w wielkości rynku.
Uczestnicy tegorocznych targów próbowali odpowiedzieć na pytanie, czy polskie ośrodki akademickie są w ogóle gotowe do tego typu transakcji? Czy to, co dzisiaj robią krajowe uczelnie, ma wpływ na rozwój firm biotechnologicznych?

Branża utyskuje

Doprowadzanie projektów powstałych w ośrodkach akademickich do realizacji wymaga komunikacji biznesu, świata nauki i władz samorządowych. Wydaje się, że te trzy podmioty nadal jednak mówią trochę innym językiem.
W Polsce, na etapie "niemowlęcym", działają co najmniej trzy bioregiony, w których mogą powstawać interesujące dla biznesu projekty. Same uczelnie wierzą w swój potencjał.
- Kraków jest jednym z największych centrów badań klinicznych w Polsce - twierdzi Kazimierz Murzyn z Jagiellońskiego Centrum Innowacji i dyrektor klastra LifeScience w Krakowie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH