Pomorskie inwestycje w opiece zdrowotnej

Największą inwestycją w ochronie zdrowia pomorskiego samorządu wojewódzkiego jest planowane na 2010 r. zakończenie trwającej od ponad dwudziestu lat budowy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku. Środki na ten cel to 183 mln zł, z czego 60 mln zł pochodzi ze środków unijnych. 10% dokłada miasto Słupsk, co - jak podkreśla dyrektor szpitala Ryszard Stus - stanowi wyjątkową w skali kraju sytuację.
- Dwa lata temu marszałek zorganizował przetarg na przeprojektowanie i zakończenie budowy obiektu, przy którym prace rozpoczęły się w 1986 r. - przypomina dyrektor Stus. - Postawiliśmy wówczas na pozyskanie finansowania ze wszystkich możliwych źródeł: UE, mechanizmów norweskich, budżetu państwa i środków marszałkowskich. W sumie udało się zebrać imponującą kwotę na wyposażenie: 97,5 mln zł. Prawdę mówiąc, nie wierzyłem, że tak dobrze się nam powiedzie.
Prace budowlane mają się zakończyć jeszcze w 2009 r. Pierwszy kwartał 2010 r. upłynie na montażu sprzętu i wyposażenia. W kwietniu rozpocznie się przeprowadzk a oddziałów do nowego gmachu.
W beczce miodu jest i łyżka dziegciu. W szpitalu nadal nie będzie miejsca dla położnictwa i ginekologii, które pozostaną w odległej o 15 km Ustce. Zostały tam przeniesione ze względu na trudne warunki w Słupsku, które nie pozwalały na ich dalsze funkcjonowanie. Na nowy pawilon dla oddziału zabrakło już środków. Ta inwestycja będzie musiała poczekać, może nawet kilka lat.
Do największych pomorskich inwestycji należy także budowa obiektu zabiegowego w Pomorskim Centrum Traumatologii. Wartość inwestycji finansowanej przez samorząd wynosi 140 mln zł.
- PCT zostało wyznaczone przez marszałka jako przyszłe pomorskie centrum urazowe, choć wojewoda nie postawił jeszcze w tej sprawie kropki nad i - podkreśla Maciej Łukowicz, dyrektor departamentu zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.
W nowym budynku zostanie zlokalizowany centralny blok operacyjny z 10 salami operacyjnymi, 20-łóżkowy oddział intensywnej terapii, centralna sterylizatornia oraz 120 łóżek dla od-działów zabiegowych.
Olbrzymią inwestycję realizuje także Gdański Uniwersytet Medyczny: w lutym 2011 r. ma zostać wykonany pod klucz nowy obiekt Centrum Medycyny Inwazyjnej. Przedsięwzięcie jest w całości finansowane ze środków Ministerstwa Zdrowia. Jego wartość, bez wyposażenia, wynosi około 230 mln zł.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH