Pielęgniarki chcą ustalenia wysokości płacy minimalnej

Pielęgniarki i położne domagają się ustalenia dla nich gwarancji płacy minimalnej. Zdaniem Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, to właśnie jest najistotniejszą kwestią, która się powinna znaleźć w nowej, przygotowywanej przez ministerstwo Ustawie o zawodach pielęgniarki i położnej.

29 kwietnia, kiedy oddawaliśmy ten numer RZ do druku, na kolejnym roboczym spotkaniu przedstawicielki pielęgniarek i położnych miały się spotkać w Ministerstwie Zdrowia w sprawie resortowego projektu ustawy.

Zdaniem związkowców,

pielęgniarka rozpoczynająca pracę w zawodzie powinna zarabiać 3 tys. zł brutto. Ta kwota ma rosnąć w zależności od przepracowanych lat, zajmowanego stanowiska, uzyskiwanych kwalifikacji - poinformowała Gazeta Prawna.

W opinii pielęgniarek i położnych, w ustawie powinny się znaleźć również przepisy określające wysokość specjalnych dodatków. Ich zdaniem, za zrobienie specjalizacji oraz za ukończenie studiów licencjackich pielęgniarkom i położnym powinien przysługiwać dodatek w wysokości 150 zł, a 200 zł za ukończenie studiów magisterskich.

- W Ustawie o ZOZ-ach są co prawda zawarte normy regulujące zatrudnienie, określono, jak je obliczać, ale ten zapis jest właściwie dzisiaj martwy - mówi Rynkowi Zdrowia przewodnicząca Zarządu Krajowego OZZPiP Dorota Gardias.

- Pracujemy nad opracowaniem nowych norm i nowej metodologii ich wyliczania. Właśnie o tym będziemy rozmawiali na spotkaniu w ministerstwie.

Są rozwiązania

Przewodnicząca Gardias przypomina, że na świecie rozwiązano ten problem w różny sposób. Związek chce skorzystać z tych doświadczeń i zaproponować stronie ministerialnej przeanalizowanie tych rozwiązań i metod, aby zastosować niektóre z nich także w naszym kraju.

- Jesteśmy w trakcie rozmów i mam nadzieję, że dojdziemy do porozumienia. Sprawa nie jest łatwa, ale nie określałabym stanowiska ministerstwa jako nieprzejednanego w tej materii. Powiedzmy tak: ministerstwo do tej pory tą sprawą się nie zajmowało, ale już czas, aby te kwestie unormować - dodała Dorota Gardias.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH