Wnioski ze Spotkania Europejskiego Klubu Trzustkowego i Międzynarodowego Stowarzyszenia Pankreatologii

Podczas tegorocznego Spotkania Europejskiego Klubu Trzustkowego i Międzynarodowego Stowarzyszenia Pankreatologii w Łodzi (25-28 czerwca) specjaliści dyskutowali na temat chorób trzustki.
Omawiano postępy w leczeniu ostrego zapalenia trzustki, guzów neuroendokrynnych, gruczolaka - raka trzustki.
Zaprezentowane też zostały najnowsze metody leczenia żywieniowego i endoskopowego chorób trzustki.
− W momencie rozpoznania raka trzustki - niezależnie, czy to się dzieje w Polsce, czy w Stanach Zjednoczonych, jest już zwykle za późno na radykalne leczenie operacyjne − mówi prof. Ewa Małecka-Panas, kierownik Kliniki Chorób Przewodu Pokarmowego UM w Łodzi, przewodnicząca Europejskiego Klubu Trzustkowego. − Wynika to z faktu, że choroba ma podstępny przebieg i nie ma charakterystycznych wczesnych objawów. Leczenie tego nowotworu jest możliwe, ale bardzo trudne i powinno być wykonywane tylko w wyspecjalizowanych ośrodkach.

Wróg numer jeden

Głównym sprawcą chorób trzustki jest alkohol. Może prowadzić do ostrego zapalenia trzustki (OZT). W Polsce ponad 80% przypadków tego zapalenia jest wywołanych właśnie nadmiernym spożywaniem alkoholu lub kamicą żółciową. W niektórych przypadkach choroba ma charakter wrodzony. Przewlekłe zapalenie trzustki (PZT) jest z kolei przyczyną nieodwracalnego morfologicznego i czynnościowego uszkodzenia narządu.
Jak podkreślają specjaliści, nadużywanie alkoholu jest czynnikiem etiologicznym większości przypadków tej choroby w Polsce. Częstość występowania PZT wynosi od 0,04 do 5%, natomiast wśród alkoholików może sięgać 45%.
W przebiegu choroby dochodzi do silnych bólów, chudnięcia, wyniszczającej biegunki i cukrzycy. Oczywiście, wszystkie te choroby zaniedbane mogą sprzyjać rozwinięciu się raka trzustki.
Polscy naukowcy analizują użyteczność technik obrazowych - USG i tomografii komputerowej - dla określania zmian struktury i funkcji trzustki u chorych po przebytym ostrym zapaleniu tego narządu, zmiany genetyczne w przypadkach PZT, jak i raka trzustki.
Czy to znaczy, że leczenie będzie bardziej efektywne? − Wiemy już bardzo dużo na temat mechanizmów rozwoju raka trzustki, ale, niestety, te wiadomości na razie nie pomagają nam w leczeniu tej choroby i jego wyniki pozostają niezadowalające − przyznaje prof.
Małecka-Panas.
Pomimo nadziei związanych z oznaczanym we krwi markerem CA 19-9 nie udało się specjalistom znaleźć badania, które pozwoliłoby wykryć raka trzustki we wczesnym stadium.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH