Z przepisów Kodeksu postępowania cywilnego (KPC) obowiązujących przed 2007 rokiem wynika, że możliwość zajęcia przez komornika pieniędzy należnych szpitalowi od państwowych jednostek organizacyjnych, w tym od NFZ, była ograniczona. Przepisy ustanawiające powyższe ograniczenie zakwestionował Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 9 stycznia 2007 roku (P 5/05), w którym przedmiotowe regulacje zostały uznane za niezgodne z Konstytucją.

Ostatnio ustawodawca ponownie znowelizował KPC, ograniczając możliwość egzekucji ze środków należnych szpitalom z tytułu udzielania świadczeń opieki zdrowotnej. Zmiany weszły w życie 19 kwietnia 2010 roku. Zgodnie z nowelizacją, wierzyciel zadłużonego szpitala może zająć na poczet zaległych płatności jedynie 25% wierzytelności przypadających szpitalowi od NFZ lub z budżetu państwa z tytułu udzielania świadczeń opieki zdrowotnej przed ukończeniem udzielania tych świadczeń. Zgodnie z intencją ustawodawcy, celem wprowadzonych zmian jest zabezpieczenie sprawności przepływu środków do innych podmiotów zobowiązanych do udzielania świadczeń w zakresie ochrony zdrowia.

Ponadto nowelizacja wyłącza spod egzekucji produkty lecznicze niezbędne do funkcjonowania zakładu opieki zdrowotnej przez okres trzech miesięcy oraz niezbędne do jego funkcjonowania wyroby medyczne. Wyłączenie to ma gwarantować prawidłowe wykonywanie swoich zadań przez placówki ochrony.

Jakkolwiek wprowadzone ograniczenia mogą pomóc zadłużonym jednostkom utrzymać płynność finansową, to wydaje się, iż nie pomogą one w uzdrowieniu ich sytuacji finansowej. Dlatego też nowe regulacje należy postrzegać wyłącznie jako rozwiązanie doraźne i nie może ono odwracać uwagi ustawodawcy od konieczności dokonania zmian systemowych, które jako jedyne mogą pomóc w oddłużaniu szpitali.

Przykładem takich zmian mogłoby być umożliwienie szpitalom pozyskiwania środków z sektora prywatnego, np. od ubezpieczycieli lub pracodawców, a także wprowadzenie prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych.

Na marginesie należy wspomnieć, że wprowadzone zmiany, choć mają pomóc zadłużonym placówkom, mogą się również obrócić przeciwko nim. Dostawcy wiedząc o zadłużeniu oraz mając świadomość ograniczonej możliwości dochodzenia należności, mogą się obawiać współpracy ze szpitalami. W efekcie utrudnione może być negocjowanie m.in. wydłużonych terminów płatności.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH