Trudna współpraca pacjenta z lekarzem

Większość chorych nieprzestrzegających lekarskich zaleceń dotyczących przyjmowania leków postępuje tak nieświadomie. Jeszcze 20 lat temu lekarze nie brali pod uwagę faktu, że pacjent może nie przestrzegać zaleceń, bo zapomina. Jeśli do tego dochodziło, uznawano to raczej za rodzaj złośliwego zachowania pacjenta.

Badania nad współpracą pacjenta w zakresie przestrzegania zaleceń terapeutycznych pojawiły się, gdy zaistniały rejestry apteczne, czyli system odnotowujący wypisanie recepty przez lekarza, jej zrealizowanie i powrót pacjenta po kolejną receptę w określonym czasie. Tą drogą, analizując zużycie leku, można ocenić, jaki podczas terapii był uzyskany tzw. czas pokrycia lekiem.

Okazuje się, że w chorobach przewlekłych, w niektórych przypadkach nawet 50% pacjentów przerywa leczenie w połowie terapii. I to nawet w takich schorzeniach, w których wydawałoby się, że odstawienie leku daje skutek zauważalny przez samego pacjenta, na przykład w astmie. Pacjent nieprzyjmujący leku działającego na oskrzela zacznie się dusić. Okazuje się, że dla pacjenta nie jest to dostateczny argument, żeby się systematycznie leczyć.

W tym kontekście warto przypomnieć, że wśród powodów utraty przeszczepu narządu, na przykład nerki, brak systematycznej terapii mieści się w pierwszej trójce. Pacjenci, gdy spotka ich ten szczęśliwy fakt, że otrzymali nerkę, nie pomagają temu szczęściu i nie stosują się do zaleceń lekarskich.

Jest rzeczą niezwykle istotną, aby lekarze dostrzegali problem, jakim jest wypełnianie zaleceń lekarskich przez pacjenta, szczególnie w chorobach przewlekłych. Proste pytanie do chorego "czy pan/pani bierze leki" jest pytaniem pozbawionym sensu. Bo ci, którzy leków nie biorą, nie biorą ich, gdyż najczęściej o tym nie pamiętają. Jeśli pacjent nie przyjął leku, bo o tym zapomniał, to nie pamięta, że tego nie zrobił. Jest nawet przekonany, że to zrobił.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH