Trudna sztuka dialogu

Z jednej strony środowiska pacjentów narzekają, że resort zdrowia i inni decydenci nie chcą z nimi rozmawiać, z drugiej pojawiają się opinie, że pacjenci nie zawsze są przygotowani do tych rozmów.

Szymon Chrostowski, prezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych, uważa, że do tej pory zarówno decydenci, jak i organizacje pacjenckie nie były przygotowane do dialogu.

- Jako organizacje pacjenckie obserwujemy jednak, jak taki dialog wygląda w innych krajach europejskich i trochę wymuszamy przenoszenie tych standardów na polski grunt, dlatego jakoś ten dialog poprawia się w Polsce - uważa.

Pacjenci też muszą się przygotować

Jednak zdaniem prezesa Chrostowskiego, żeby był lepszy, potrzeba, aby organizacje były do niego dobrze przygotowane. - Rozmowy organizacji z resortem zdrowia często nie były zbyt konkretne, co powodowało, że resort nie najlepiej reagował. Sytuacja jednak zmienia się, kiedy organizacja przychodzi do ministerstwa dobrze przygotowana merytorycznie. Wówczas zaczyna toczyć się "rozmowa na argumenty".

Jak zauważa prezes Chrostowski, modelowym przykładem dobrego dialogu z organizacjami pacjenckimi jest wprowadzanie pakietu onkologicznego. Rozmowy środowiska pacjentów z resortem zostały przygotowane przez Obywatelskie Porozumienie dla Zdrowia.

- Tu został wypracowany bardzo dobry model współpracy z MZ. Projekt był bardzo dobrze przygotowany merytorycznie - uwzględniał potrzeby pacjentów, ale też możliwości ministerstwa. Znając realia finansowe, nie prosiłem o gruszki na wierzbie, tylko o działania, które mieszczą się w kompetencjach resortu i są dla niego osiągalne pod względem finansowym.

Chrostowski dodaje, że projekt pakietu onkologicznego był na tyle dobrze przygotowany, że chcą go wdrożyć inne kraje, np. Bułgaria.

- Potrzeby wyrażane przez pacjentów muszą być konkretnie zdefiniowane i skalkulowane. Organizacje powinny się dobrze przygotowywać do rozmów. Obecnie pracujemy z resortem zdrowia nad regulaminem dialogu pomiędzy organizacjami pacjenckimi a MZ - podsumowuje prezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych.

Czasami nie wiadomo, o co chodzi

Zdaniem Mariusza Masiarka, przewodniczącego Towarzystwa Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą, resort zdrowia nie do końca jest dobrze przygotowany do dialogu z pacjentami. Coś, co może być poprawione - nawet bez nakładów finansowych - też nie zawsze jest brane pod uwagę.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH