Przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia i przemysłu farmaceutycznego - dialog ze zdecydowanie zbyt długą pauzą

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad kilkoma sprawami, które wpłyną istotnie na kształt rynku leków i ochrony zdrowia - wynika z zapowiedzi jej przedstawicieli.
Czy to dobre posunięcia? Komu one głównie służą? Dlaczego resort nie wywiązuje się z wcześniejszych zobowiązań? - to wątpliwości i pytania, jakie zgłaszali pozostali uczestnicy dyskusji panelowej "Polityka lekowa państwa" podczas II Forum Rynku Zdrowia.
Zmiany legislacyjne, nad którymi pracowało i pracuje Ministerstwo Zdrowia, zamykają się w trzech projektach ustaw - przypomniał Piotr Błaszczyk, dyrektor departamentu polityki lekowej MZ. Do laski marszałkowskiej skierowany został projekt nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne (zyskał miano "dużej nowelizacji"). Natomiast pod obrady Rady Ministrów trafiły projekty ustaw: o zmianie ustawy Prawo farmaceutyczne ("mała nowelizacja") oraz o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Ich uchwalenie przez parlament zmieni standardy dopuszczenia do obrotu produktów leczniczych, a także ułatwi międzynarodowe uznania decyzji dopuszczenia do obrotu, czego skutkiem może być szybszy dostęp do nowoczesnych leków.

To robi resort...

Do dyrektyw unijnych dostosowane zostaną procesy badań klinicznych, a także powstanie możliwość niekomercyjnych realizacji takich badań. Nowe przepisy przewidują uściślenie zapisów antykoncentracyjnych aptek w sieci hurtowników oraz rozwiązanie kwestii tzw.
geografii aptek. Ministerstwo proponuje też sztywne marże w obrocie hurtowym i detalicznym na refundowane leki, co ma zracjonalizować wydatki NFZ oraz być elementem w negocjacjach cenowych z firmami farmaceutycznymi.
- Ministerstwo pracuje nad poprawą dostępności do leków - oświadczył dyrektor Błaszczyk. Niezależne grupy eksperckie oceniają te nowe cząsteczki, które do tej pory nie znajdowały się na listach leków refundowanych, a mają na to szansę.
W efekcie wybranych zostanie 50 leków innowacyjnych. Jednocześnie MZ wprowadzi na tę listę ok. 500 nowych generyków. Wybrane zostaną te leki, które mają taką samą lub niższą cenę w stosunku do najtańszego obecnie generyku, znajdującego się na listach leków refundowanych. - Przyczyni się to do racjonalizacji wydatków, co pozwoli na wprowadzenie nowych cząsteczek - stwierdził Piotr Błaszczyk. Dodatkowe pieniądze na ten cel będą pochodzić ze zwiększonego budżetu NFZ na refundację leków, z 6,3 mld złotych w tym roku do 7 mld w 2007 roku.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH