Spośród chorób możliwych do leczenia drogą przeszczepu niewydolność nerek jest tą, w której transplantacje stosuje się najczęściej. Wynika to m.in. stąd, że czas, w jakim nerka może być narażona na niedokrwienie między pobraniem a wszczepieniem, jest najdłuższy spośród wszystkich organów unaczynionych.

Jak tłumaczy prof. Magdalena Durlik, kierownik Kliniki Medycyny Transplantacyjnej i Nefrologii Instytutu Transplantologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, prezes elekt Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego, rozwój technik chirurgicznych, wprowadzanie nowych skutecznych leków immunosupresyjnych, wczesne rozpoznawanie i leczenie procesu odrzucania oraz zapobieganie i leczenie powikłań infekcyjnych przyczynia się do uzyskania bardzo dobrych wyników przeżywalności pacjentów i przeszczepów.

Dla pacjenta i systemu

- Wyniki przeszczepiania nerek w Polsce są bardzo dobre i porównywalne ze światowymi. Roczne przeżycia przeszczepu nerki wynoszą 95%, a pięcioletnie 77%.

Problemem pozostaje poprawa wyników odległych, gdyż z czasem dochodzi do utraty funkcji przeszczepionej nerki i konieczności ponownego leczenia dializami lub wykonania kolejnej transplantacji nerki. Czynny przeszczep nerki po 10 latach ma ponad połowa pacjentów - wyjaśnia pani profesor.

Przeszczep nerki to dzisiaj już taka procedura, o której w wielu przypadkach można z całą pewnością powiedzieć, że jest lepszą alternatywą niż dializoterapia. Lepszą zarówno ze wskazań medycznych, jak i bardziej opłacalną ekonomicznie.

- Pacjent po przeszczepie nerki, licząc od drugiego roku, jest dwa razy tańszy dla systemu niż pacjent dializowany i pozwala zaoszczędzić pieniądze, nie mówiąc już o tym, że przeszczep zapewnia pacjentowi większy komfort życia - mówi prof. Wojciech Rowiński, konsultant krajowy w dziedzinie transplantologii.

Według danych zachodnich, śmiertelność dializowanych jest kilkakrotnie większa niż populacji ogólnej, podczas gdy śmiertelność przeszczepionych w młodszej grupie wiekowej jest tylko 1,2 raza większa niż w populacji ogólnej, a w starszej grupie - 1,6 raza większa.

Przyjmując dane dostępne rok temu, dializa jednego chorego oczekującego na przeszczep nerki kosztowała rocznie średnio około 56 tys. zł. W przypadku przeszczepu pierwszy rok życia pacjenta kosztował około 55 tys. zł rocznie, a więc tyle samo, co dializoterapia, ale w następnych latach życia pacjenta te relacje zmieniały się na korzyść procedury przeszczepu. Drugi, trzeci, czwarty, piąty rok przeżycia chorego z przeszczepioną nerką uzyskiwano kosztem około 23 tys. zł rocznie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH