Jeśli w ZOZ-ach, które mają podpisane kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia próbuje się wprowadzać odpłatność za zakontraktowane procedury, to jest to działanie bezprawne.

Rzecznik praw obywatelskich uważa jednak, że uchwalona pod presją czasu określonego w orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego ustawa o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych, tworzy swego rodzaju model przejściowy. W rezultacie nie powstał jakościowo nowy system finansowania ochrony zdrowia. Potwierdzeniem tego jest utrzymanie pod rządami ustawy, wprowadzonego prawem powielaczowym - w postaci warunków przetargów na udzielanie świadczeń zdrowotnych - "pozytywnego koszyka" tych świadczeń, a także kreowanie tą drogą przez NFZ standardów procedur medycznych.
Jednym z niedostatków ustawy jest pozostawienie poza regulacją kwestii wykorzystania przez świadczeniodawców środków finansowych, które pacjenci chcą legalnie wprowadzić do funkcjonującego systemu ochrony zdrowia.
Rzecznik uważa, że przepisy konstytucyjne związane z ochroną zdrowia nie stanowią przeszkody we wprowadzeniu zasady współpłacenia pacjenta za udzielone świadczenia zdrowotne. Jednakże pod warunkiem stworzenia racjonalnego systemu. W ocenie Rzecznika najprostszym rozwiązaniem byłby system, w którym pewne grupy procedur byłyby współfinansowane w określonych granicach (np. 10, 20 czy 30 proc.). Oczywiście musi temu rozwiązaniu towarzyszyć system ubezpieczeń dodatkowych. Z zastrzeżeniem, aby ludziom biednym - poniżej określonego pułapu dochodów - koszty tego dodatkowego ubezpiecznia pokrywało państwo.
To jest formuła współpłacenia, która by pozwoliła z jednej strony wprowadzać legalnie do systemu te pieniądze, które teraz często przechodzą pod suknem, a z drugiej strony - nie zapomniano by o ludziach, których nie stać na dodatkowe ubezpieczenie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH