Chorzy na padaczkę wciąż spotykają się z odrzuceniem i często ukrywają chorobę, aby nie stracić pracy. Tak jest nie tylko w Polsce.

- Kiedyś pokutował mit, że na padaczkę cierpią osoby nawiedzone, opętane przez diabła. w Polsce nadal jest to choroba wstydliwa - mówi prof. janusz wendorff, prezes Polskiego Towarzystwa epileptologii. - a przecież jest to przewlekła choroba, która występuje tylko nieco rzadziej niż cukrzyca czy astma. i co najważniejsze, w dobie leków i sposobów leczenia nowej generacji, jest często całkowicie wyleczalna.
Badania przeprowadzone w ostatnich latach w krajach UE pokazały, że stosunek społeczeństw do ludzi chorych na padaczkę niewiele się zmienił. Polska, niestety, jest jednym z najmniej edukowanych krajów pod względem ogólnej wiedzy o padaczce. Ale... Najwięcej nietolerancyjnych postaw w stosunku do chorych na epilepsję brytyjscy naukowcy stwierdzili we Francji, Grecji oraz Niemczech. Lepiej wypadły pod tym względem Polska, Hiszpania i Dania. Chorzy nadal jednak spotykają się z odrzuceniem i często ukrywają chorobę, aby nie stracić pracy, czy nie zostać posądzonym o chorobę psychiczną.
Celem Polskiego Towarzystwa Epileptologii jest m.in. poprawa sytuacji osób cierpiących na padaczkę. Innym kierunkiem działalności PTE jest nowa gałąź nauki - epileptologia, czyli nauka o padaczce oraz badania i działalność edukacyjna.

Przyczyn jest wiele

- Najistotniejsze osiągnięcia diagnostyczne nastąpiły w drugiej połowie dwudziestego wieku, a terapeutyczne w ostatnich 20 latach - informuje prof. Janusz Wendorff. - Wiedza o padaczce rozwija się dynamicznie, chociaż wciąż nie znamy dostatecznie jej przyczyn w każdym indywidualnym przypadku. Napad padaczkowy jest następstwem wytworzenia się w mózgu ogniska padaczkowego. Obejmuje ono grupę komórek nerwowych, wykazujących okresowo nieprawidłową pobudliwość, czyli wysoką częstotliwość wyładowań bioelektrycznych grupy neuronów. To zaburza prawidłową pracę układu nerwowego.
Najczęstsze czynniki epilepsji to różne schorzenia mózgu, guzy, zapalenia, w części przypadków nie można jednak znaleźć organicznej przyczyny i uważa się, że leży ona w nieprawidłowej genetyce. Padaczkę mogą wywołać też: obrażenia głowy, urazy podczas porodu, zachwiana równowaga hormonalna i infekcje wirusowe.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH