To znacznie więcej niż alarm

System przywoławczy, pozwalający potrzebującemu pomocy choremu wezwać pielęgniarkę, jest w szpitalach standardem. Dzisiejsze, nowoczesne rozwiązania oferowane na rynku daleko wykraczają poza "alarmową" funkcję takich systemów.

Zasady budowy i funkcjonowania systemów przywoławczych najprecyzyjniej podaje niemiecka norma DIN VDE 0834 2000-04, na którą - choć nie jest obowiązującą w kraju - często powołują się projektanci lub szpitale określające wymagania wobec dostawców.

Według tej normy dla każdego szpitalnego łóżka musi być przyporządkowane urządzenie gwarantujące wezwanie pomocy. A przywołanie - co istotne w razie, gdy jednocześnie ma miejsce więcej niż jedno takie zdarzenie - musi być sygnalizowane także na tej sali, gdzie akurat znajduje się personel.

Pacjent z pilotem

Chory uaktywnia system przyciskiem w podręcznym manipulatorze lub za pomocą przycisku na ścianie. Podobne rozwiązania, jako wyłącznik uruchamiany pociągnięciem za linkę, instaluje się w toaletach. Sygnał przekazywany jest bezpośrednio do pokoju dyżurującej pielęgniarki, która dzięki wyświetlanym informacjom (numer sali, łóżka) od razu może zorientować się, skąd nadeszło wezwanie. Alarm uruchamia się także w formie świetlnej (lampki sygnalizacyjne nad drzwiami sal) i akustycznej.

W systemach przywoławczych budowanych według normy DIN przyciski i lampki sygnalizacyjne mają kolory przypisane ich znaczeniu. Kolor czerwony jest kolorem wezwania od pacjentów. Kolor żółty lub biały oznacza wezwania z łazienek i ubikacji. Zielony oznacza potwierdzenie odebrania wezwania i zarazem obecność reagującego na nie personelu w danej sali. Tak zbudowany system wymaga, aby każde wezwanie mogło być anulowane przez pielęgniarkę tylko w tym miejscu, z którego nadeszło - służą temu przyciski kasujące, najczęściej wbudowane w ściany sal, przy drzwiach.

Niektóre z oferowanych manipulatorów montowanych przy łóżkach pacjentów obsługują rozbudowane funkcje. Posiadają nie tylko przyciski systemów przywoławczych, ale pozwalają także na sterowanie oświetleniem czy żaluzjami w oknach.

Są też systemy, w których manipulatory mają wygląd pilotów, z wbudowanym mikrofonem i słuchawką pozwalającą na kontakt głosowy z personelem. Producenci najbardziej zaawansowanych rozwiązań proponują nawet multimedialne ekrany montowane na ruchomym ramieniu przy łóżku chorego, umożliwiające dostęp do internetu i telewizji. W części systemów stosowane są rozwiązania komunikacji bezprzewodowej.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH