W USA zarządzanie ochroną zdrowia wykładają ludzie sukcesu

WUSA wiedzę z zakresu zarządzania ochroną zdrowia na poziomie magisterskim zdobywa się na uniwersyteckim kierunku Master of Health Administration lub studiach MBA dla kadry medycznej. Są to studia trwające do 2-4 lat; ich program obejmuje wszystkie obszary zarządzania opieką zdrowotną. W Stanach Zjednoczonych sektor zdrowia jest normalną dziedziną biznesową, gdzie inwestuje się pieniądze i obserwuje stopę zwrotu. Dlatego podczas nauki kładzie się ogromny nacisk na poznanie przez studentów poszczególnych aspektów zarządzania obiektami opieki zdrowotnej.
U nas zasadniczy problem z kształceniem przyszłych menedżerów opieki zdrowotnej polega na tym, iż jesteśmy na początku drogi ku sprawnemu zarządzaniu tymi jednostkami. Tylko część dyrektorów szpitali ma rozległą wiedzę praktyczną, np. na temat zarządzania operacyjnego czy finansów. Oczywiście, są wśród nich gwiazdy, ale nie ma ich aż tylu, aby przekazywać innym wiedzę na topowym poziomie, popartą doświadczeniem zawodowym.
Podczas studiów w Stanach Zjednoczonych uczyli mnie praktycy. Oczywiście, część wykładów prowadzili nauczyciele akademiccy, ale większość przedmiotów wykładali ludzie biznesu, którzy odnieśli sukcesy w swojej branży. Próbujemy w kraju stworzyć model studiów dla przyszłych menedżerów. To bardzo dobry trend. Nasz punkt startu jest jednak bardzo odległy od pozycji, jaką ma takie szkolnictwo wyższe w zaawansowanych systemach opieki zdrowotnej.
Poza tym profesjonalna wiedza menedżerska nie jest wszędzie dostatecznie ceniona.
* Adam Kruszewski, MD, MBA, jest prezesem KCR SA, spółki wykonującej badania kliniczne.
Konsultował projekty z branży medycznej m.in. dla Banku Światowego, Ministerstwa Zdrowia; studiował medycynę i psychologię; ukończył studia Master of Health Administration na University of Minnesota w Minneapolis (Carlson School of Management).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH