To nie kardiolodzy "produkują" zawały serca

Węgiel nie jest żadnym przekleństwem Śląska, ale jego bogactwem, z którego jednak nie potrafimy racjonalnie korzystać. Palimy węglem złej jakości, w przestarzałych kotłach. Bezpośrednio przyczynia się to do rozwoju m.in. chorób układu krążenia wśród mieszkańców woj. śląskiego. Wysokie zapylenie ma też wpływ na występowanie miażdżycy.

Działamy w ten sposób przeciwko mieszkańcom regionu; z jednej strony mówi się o konieczności utrzymania węglowej branży, właśnie w interesie społecznym, a z drugiej strony zabija nas sposób, w jaki wytwarzamy energię i wykorzystujemy węgiel. To z kolei pociąga za sobą ogromne koszty leczenia mieszkańców.

Paradoksalnie, pomimo dużego problemu epidemiologicznego, decydenci na Śląsku nie chcą odpowiednio zająć się tym tematem, a NFZ nie płaci za świadczenia ratujące zdrowie i życie pacjentów w kardiologii i kardiochirurgii. Niestety, nadal nie tworzymy przyjaznych warunków do tworzenia nowoczesnej opieki zdrowotnej. Jest wiele bardzo dobrych placówek, ale w niektórych wciąż funkcjonuje stara, odziedziczona po minionym ustroju, struktura organizacyjna lecznictwa, w której nie dba się o dobro pacjentów.

Innowacyjność w medycynie to nie tylko postęp technologiczny, ale także innowacyjne rozwiązania w sferze organizacyjno-zarządczej, przyczyniające się np. do poprawy dostępności świadczeń zdrowotnych dla mieszkańców. Ponadto należy na nowe procedury medyczne patrzeć zarówno pod kątem ich skuteczności terapeutycznej, jak i efektywności kosztowej.

W zdrowotnej strategii - nie tylko dla Śląska, ale i całego kraju - powinniśmy skoncentrować się przede wszystkim na profilaktyce i zapobieganiu chorobom. To nie kardiolodzy "produkują" zawały serca, ale m.in. warunki, w jakich żyjemy, w tym zanieczyszczenie powietrza. Chcielibyśmy wreszcie leczyć głównie pacjentów w podeszłym wieku, a nie być świadkami dramatów młodych ludzi wyłączonych z normalnej aktywności, także zawodowej, wskutek schorzeń układu krążenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH