Mija 100 lat od odkrycia choroby alzheimera

"Traktowała swojego lekarza jak gościa, usprawiedliwiając się, że nie skończyła jeszcze pracy. Po czym głośno krzyczała, że on chce ją zranić nożem. wzburzona wyrzucała go z pokoju w obawie, że chce ją skrzywdzić. rozrzucała pościel, wyzywała męża i córkę i ujawniała halucynacje wzrokowe. Godzinami krzyczała potwornym głosem".
Takie objawy dziwnej choroby, przebiegającej z zaburzeniami pamięci i zachowania u służącej, opisał w 1906 roku niemiecki lekarz Alois Alzheimer. Dzisiaj nazywana jego nazwiskiem jednostka chorobowa jest powszechnie znaną dolegliwością. Zapada na nią co 10. osoba po 65. roku życia i to bez względu na wykształcenie czy status społeczny. Cierpią na nią gwiazdy filmowe, politycy, profesorowie i skromni ludzie, o których chorobie wie tylko najbliższa rodzina i sąsiedzi.
To oni wzbudzają nasze zdumienie, kiedy wynoszą śmieci ubrani w piżamę, gubiąc wątek, mówią coś zupełnie od rzeczy na przyjęciach towarzyskich albo wędrują ulicami, nie pamiętając swojego nazwiska i adresu zamieszkania.

Winny: amyloid

Najbardziej znaną osobą, która publicznie przyznała się do choroby Alzheimera (chA) był Ronald Reagan. Nim postępujące otępienie uniemożliwiło mu świadomy kontakt z otoczeniem, pożegnał się z narodem i przyjaciółmi.
Na świecie z chA zmaga się 11 milionów osób. W Polsce szacunki mówią o około 300 tysiącach. Choroba Alzheimera jest spowodowana postępującym zwyrodnieniem mózgu, w którym odłada się patologiczne białko, tzw. amyloid. Białko działa toksycznie na komórki nerwowe i niszczy je. Niestety, mimo wysiłków naukowców, do dzisiaj nie wiadomo, dlaczego w mózgu pojawiają się złogi amyloidu. Choroba jest nieuleczalna, stosując leki można natomiast ograniczyć jej objawy. Jej pewne rozpoznanie jest możliwe dopiero w wyniku sekcyjnego badania mózgu, ale w około 90% takie badanie potwierdza diagnozę stawianą przez lekarza neurologa czy psychiatrę.

Zawodna pamięć

Zwykle chA rozpoczyna się od kłopotów z pamięcią. Najpierw pojawiają się zaburzenia z zakresu pamięci utrudniające przyswajanie bieżących informacji.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH