PPP - czy ta formuła w naszej ochronie zdrowia będzie stosowana coraz częściej?

Multimedia

Według raportu opublikowanego w marcu br. przez Fundację Centrum PPP, jak dotąd w kraju udało się znaleźć zaledwie kilku inwestorów, którzy podpisali umowy i podjęli w ochronie zdrowia realizację projektów opartych na partnerstwie publiczno-prywatnym.

- Uważam, że to i tak nie jest zły wynik, jeśli wziąć pod uwagę meandry naszego prawa i klimat wokół zmian w organizacji szpitalnictwa - mówi nam dr Irena Herbst, prezes zarządu Fundacji Centrum PPP.

W ten sposób zabrano się za przebudowę zakładu opieki społecznej na potrzeby placówki opiekuńczo-leczniczej w Kobylnicy (woj. kujawsko-pomorskie - piszemy o tej inwestycji na str. 20-21). Drugi i trzeci ze wspomnianych projektów to budowa stacji dializ wraz z poradnią nefrologiczną i utworzenie oddziału nefrologicznego przy SPZOZ-ie Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie (woj. śląskie).

Jednak coraz więcej samorządów rozgląda się za prywatnymi inwestorami, którzy gotowi byliby wznieść nowe obiekty szpitalne w zamian za zwrot poniesionych kosztów i zyski z działalności placówki zagwarantowane przez lata. Zgodnie z zasadami rządzącymi PPP, inwestor staje się właścicielem wybudowanego obiektu na okres sprecyzowany w umowie.

Polska Ustawa o partnerstwie publicznoprywatnym mówi o stosowaniu takiego rozwiązania maksymalnie przez 30 lat - potem budynek szpitalny przechodzi na własność organu założycielskiego szpitala.

Łańcut, czyli trudny pieniądz

Znalezienie partnera prywatnego gotowego na wyłożenie środków i rozbudowę placówki według formuły PPP wydaje się nierzadko bardzo racjonalnym wyjściem w sytuacji, gdy istniejący szpital nie spełnia wymogów technicznych i sanitarnych lub chce się rozwijać. Zadłużającym się samorządom, zobowiązanym do zachowania dyscypliny budżetowej, coraz trudniej bowiem znaleźć pieniądze na inwestycje.

- Jeśli nie zrobimy nic, to naszemu szpitalowi grozi marginalizacja w regionie, a nie chcemy tego - mówi wicestarosta łańcucki Józef Rzepka. Tam, w Łańcucie, dawny szpital powiatowy działa jako Centrum Medyczne Sp. z o.o. Powiat nie musiał przejmować zadłużenia przekształcanej jednostki, bo go nie było, ale i tak nie może finansowo pomóc swojej spółce w inwestycjach, które uważa za niezbędne. Starostwo widzi potrzebę przeniesienia do nowego obiektu oddziału chirurgicznego i ginekologiczno-położniczego; nie wyklucza rozwijania i innych świadczeń medycznych.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH