To nie będzie fasadowa ustawa

Prace nad projektem ustawy o zawodzie farmaceuty to duże wyzwanie. Mamy już ustawę o izbach aptekarskich. Nie chcemy, aby obok siebie funkcjonowały dwa akty prawne, dlatego warto zastanowić się nad stworzeniem jednej kompleksowej regulacji - mówi MICHAŁ BYLINIAK, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej i członek ministerialnego zespołu ds. opracowania projektu ustawy o zawodzie farmaceuty.

Minister zdrowia powołał 30 marca br. zespół, k tóry ma opracować dokument, o stworzenie którego farmaceuci zabiegali od lat. Jak dotąd bezskutecznie. Nic dziwnego, że szansę na wprowadzenie ustawy o swoim zawodzie przyjęli bardzo entuzjastycznie.

Skład zespołu

Według stanu na koniec kwietnia, skład resortowego zespołu ds. opracowania projektu ustawy o zawodzie farmaceuty nie jest jeszcze kompletny. Naczelna Rada Aptekarska błyskawicznie wskazała swoich reprezentantów: Elżbietę Piotrowską-Rutkowską (prezes NRA), Michała Byliniaka (wiceprezesa NRA i szefa Warszawskiej OIA) oraz członków prezydium NRA: Bożenę Śliwę (prezes ORA w Kielcach) oraz Małgorzatę Pietrzak (szefową Kujawsko-Pomorskiej ORA).

Przewodniczącym zespołu jest wiceminister zdrowia, Krzysztof Łanda. W posiedzeniach będą brać także udział pracownicy: Depar tamentu Polityki Lekowej i Farmacji oraz Depar tamentu Nauki i Szkolnictwa Wyższego MZ, a także URPL i GIF oraz konsultanci krajowi w dziedzinie: analityki farmaceutycznej, farmacji aptecznej, farmacji przemysłowej i farmacji szpitalnej. Ponadto po jednym przedstawicielu oddeleguje Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne i Konferencja Dziekanów Wydziałów Farmaceutycznych.

Za co odpowiada farmaceuta

Kiedy pytamy przedstawicieli samorządu aptekarskiego o tak silną, 4-osobową reprezentację Izby w zespole, Michał Byliniak nie kryje zadowolenia: - Cieszy nas, że Ministerstwo Zdrowia docenia naszą rolę i widzi nas jako partnerów do dyskusji nad tym projektem. Rozumiem, że będziemy rozmawiać o dokładnym opisaniu roli farmaceuty: czym ma się zajmować w obecnych realiach oraz o przyszłości tego zawodu - mówi Michał Byliniak.

Dodaje, że samorząd oczekuje rozmowy i wskazania obszarów, w których farmaceuci mogliby zwiększać skuteczność systemu ochrony zdrowia, np. przy badaniach klinicznych, ale też nad ich większym zaangażowaniem i udziałem w instytucjach oraz gremiach, w których pożądana byłaby obecność farmaceuty: - Nie zapominamy też o farmaceutach wojskowych, stanowiących mniej liczną, ale równie istotną grupę fachowców - stwierdza wiceprezes NRA.

Zapewnia, że samorząd nie chce, by ustawa o zawodzie farmaceuty była fasadowa. Ma wnosić nową jakość, precyzować rolę farmaceutów w systemie i zakres ich odpowiedzialności: za co farmaceuta odpowiada w aptece, gdzie jest granica jego aktywności. W ustawie musi być też opisana opieka farmaceutyczna w taki sposób, aby w przyszłości nie okazało się, że zapis ustawowy uniemożliwia wprowadzenie pewnych usług aptecznych, które obecnie są praktykowane za granicą.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH