"Jeżeli odejdziesz od dziecka dalej niż na 20 metrów, to w przypadku, kiedy będzie się coś działo, możesz nie zdążyć"

Profesor Edward Malec, kierownik Kliniki Kardiochirurgii w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu na spotkanie z dziennikarzem "Rynku Zdrowia" umawia się w sobotę. W inne dni nie ma czasu.
Operuje.
W klinice w Prokocimiu zespół profesora Edwarda Malca operuje niezmiernie skomplikowane wady dziecięcych serc. Maleńkich, takich jak piąstka. Lekarze na nowo modelują w nich to, co sfuszerowała natura. Wyniki operacji korygujących najcięższy defekt, tzw.
niedorozwój lewego serca, są tu takie, jak w najlepszych światowych klinikach - 90 procent dzieci poddanych operacji w pełni cieszy się życiem.

WALCZYĆ DO KOŃCA

- Tak w ogóle, to nie lubię procentów w medycynie - wyznaje prof. Edward Malec.
- Czasami rodzice pytają: "Ile pan mi daje procent, że dziecko przeżyje?". Naprawdę nie wiem. Mogę rodziców informować dokładnie, jakie jest zagrożenie, ale medycyna to nie matematyka. Zdarzają się powikłania - infekcja czy osłabienie czynności serca, ale i miłe niespodzianki też. Czasami dziecko, które wydaje się nie mieć żadnych szans, niebywale nas zaskakuje i wraca do pełni życia.
O każde dziecko trzeba walczyć do końca, nawet wtedy, kiedy wszystko wskazuje na to, że już nic nie można zrobić. Przed 20 laty taką zasadę wpajał w szpitalach w Bostonie i Filadelfii młodemu stażyście z Polski najwybitniejszy kardiochirurg dziecięcy, prof.
William Norwood. W latach 90., ów Polak był długo partnerem prof. Norwooda przy operacjach przeprowadzanych w Międzynarodowym Instytucie Leczenia Wad Serca w Genolier w Szwajcarii.

UCZEŃ I MISTRZ

- Miałem wielkie szczęście, że profesor William Norwood zechciał być moim nauczycielem - opowiada prof. Edward Malec.
- To człowiek, któremu bardzo dużo zawdzięczam, z którym utrzymuję do dzisiaj ścisłe kontakty. Nie tak dawno przebywała u niego czwórka moich asystentów.
On zafundował im stypendium i pod jego kierunkiem odbyli 2-miesięczne staże w Klinice Kardiologii Dziecięcej w USA w Wilmington.
Zdjęcie Norwooda wisi na honorowym miejscu w profesorskim gabinecie w Prokocimiu.
Profesor Norwood jest twórcą metody operowania wady lewego serca u dzieci. Jeszcze w latach 80. nie było ratunku dla takich dzieci. Umierały.
Prof. Edward Malec udoskonalił tę metodę.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH