To naprawdę nie działa

Zbiorowe pozwy pacjentów: wielkie nadzieje i wielkie rozczarowanie.

Multimedia

Po niespełna 9 miesiącach od wejścia w życie możliwości dochodzenia roszczeń w postępowaniu grupowym wydaje się, że góra urodziła mysz. Zdaniem prawników, to praktycznie martwa ścieżka w ochronie zdrowia, a nowe przepisy wymagają modyfikacji.

Z punktu widzenia pacjentów, jest to, przynajmniej teoretycznie, dobre rozwiązanie. Z założenia Ustawa z 17 grudnia 2009 roku (weszła w życie 19 lipca 2010 r.) o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym miała zapewnić łatwiejszy dostęp do sądu poszkodowanym oraz mniejsze koszty opłat sądowych (2% od wartości przedmiotu sporu, podczas gdy w postępowaniach zwykłych opłata wynosi 5%).

Nowe przepisy miały też doprowadzić do przyspieszenia procesu i ułatwienia pracy sądów poprzez standaryzację spraw, co jest dość istotne, biorąc pod uwagę skalę problemu.

Czekanie na wyrok

- W oparciu o przeniesienie danych z innych państw na populację 40 mln szacuje się, że w Polsce popełnianych jest około 20-30 tys. błędów lekarskich każdego roku - dodatkowo przy założeniu, że mamy ochronę zdrowia na poziomie USA czy Szwecji, a tak przecież nie jest - mówi Adam Sandauer, prezes Stowarzyszenia Primum Non Nocere.

Z drugiej strony realnie zapada zaledwie 100-200 wyroków rocznie przyznających rację pacjentowi. Ta liczba zresztą systematycznie spada od początku ubiegłej dekady - wtedy liczba pozytywnie rozpatrzonych spraw o odszkodowanie sięgała 300-400.

Z opublikowanej przez Ministerstwo Zdrowia ewidencji spraw o odszkodowanie za szkody wyrządzone w placówkach ochrony zdrowia wynika, że w 2009 roku do sądów okręgowych wpłynęły 524 sprawy, załatwiono 502, ale 1044 pozostało na okres następny.

Długość trwania postępowania odszkodowawczego w sektorze medycznym wynosiła (w miesiącach):
  • 23,9 w przypadku spraw wytaczanych SPZOZ-om,
  • 31,6, gdy chodzi o pozwy przeciwko Skarbowi Państwa lub jednostce samorządu terytorialnego w związku ze szkodą zaistniałą w niesamodzielnym publicznym zakładzie opieki zdrowotnej (w tym także przed 1 stycznia 1999 roku),
  • 28,2 w sprawach przeciwko niepublicznym zakładom ochrony zdrowia.

    W 2009 roku do sądów okręgowych wpłynęło 460 spraw przeciw SPZOZ-om, 34 przeciw NZOZ-om i 30 przeciw Skarbowi Państwa lub jednostkom samorządowym.

    Jak wyglądały orzeczenia?
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH