To ma być "miękkie" narzędzie

Do 31 grudnia 2016 r. Ministerstwo Zdrowia miało opublikować mapy potrzeb zdrowotnych dla 30 grup chorób. Z założenia mają służyć monitorowaniu systemu ochrony zdrowia i być "miękkim" narzędziem w jego kształtowaniu.

Kiedy w grudniu 2016 r. zamykaliśmy to wydanie miesięcznika, mapy nie był y jeszcze opublikowane. O projekcie map potrzeb zdrowotnych i jego wpływie na pacjentów, świadczeniodawców, płatnika oraz cały system ochrony zdrowia Ministerstwo Zdrowia referowało 20 grudnia podczas spotkania zorganizowanego w Warszawie w związku ze zbliżającym się terminem publikacji map.

Barbara Więckowska, dyrektor Depar tamentu Analiz i Strategii w Ministerstwie Zdrowia, poinformowała, że resort jest już w fazie finalnej opracowywania map do publikacji, a "całość ma liczyć ok. 300 stron dla każdego województwa x 30 grup chorób x 16 województw, choć same wnioski dla każdego województwa mają mieć nie więcej jak 16-20 stron".

Resort zdrowia sprecyzował, że 30 grup chorób w obszarze map zostało podzielonych na dwa moduły po 15 chorób (Moduł A i Moduł B). Jak tłumaczyła Barbara Więckowska, grupy te powstały w celu analizy ścieżek leczenia pacjenta. Wszystkich grup będzie 32, z czego dwie już zostały opublikowane w grudniu 2015 r. - onkologiczne (guzy lite) i kardiologiczne (choroby serca).

Będą mapy pełne i niepełne

MZ poinformowało też, że do końca 2016 r. dla każdego województwa powstaną mapy w zakresie:

lecznictwa zamkniętego (lecznictwo szpitalne, rehabilitacja, opieka hospicyjno-paliatywna) - dla 30 wyróżnionych grup chorób (Moduł A i Moduł B)

ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS) - dla 15 grup chorób (Moduł A)

podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) - dla 15 grup chorób (Moduł A).

Moduł A obejmie: choroby układu kostno-mięśniowego, nerwowego (neurologiczne, wieku starczego i pozostałe), choroby układu krążenia, układu oddechowego (przewlekłe i ostre), choroby gruczołów wydzielania wewnętrznego, choroby dziecięce, choroby psychiczne, ciążę/poród/połóg, cukrzycę, hematologię (nowotwory i pozostałe), nowotwory niezłośliwe i wady wrodzone. Dla tego modułu mają powstać mapy "pełne".

Moduł B obejmie: choroby metaboliczne, choroby oka i okolic, choroby skóry, choroby układu moczowo-płciowego (w podziale na trzy grupy), choroby układu trawiennego (również trzy grupy), choroby uszu i wyrostka sutkowatego, choroby zakaźne (WZW, HIV i inne), stomatologię oraz urazy (złamania, zatrucia etc.).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH