To już nie jest bajka

Dzięki zastosowaniu robotów medycznych możliwe jest wykonywanie zabiegów, o których kilkanaście lat temu chirurdzy nawet nie marzyli. I choć urządzenia te nie są i nie będą w stanie zastąpić rąk chirurga, to bez wątpienia przyszłość należy właśnie do robotów - za sprawą pokonywania kolejnych ograniczeń i barier technologicznych oraz tych, które wciąż tkwią w głowach naukowców, inżynierów, lekarzy.

Jak podkreśla prof. Wojciech Witkiewicz, prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgii Robotowej, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu, przed postępem i coraz powszechniejszym stosowaniem robotów w chirurgii nie ma ucieczki.

Marzeniasię spełniają

- Roboty nie są w stanie zastąpić chirurga, ale stają się coraz bardziej doskonałymi narzędziami w jego ręku - precyzyjnymi, mniej inwazyjnymi, a także, co jest niezwykle istotne, efektywnymi ekonomicznie - stwierdza prof. Wojciech Witkiewicz, mając na uwadze już ponad czternastomiesięczne własne doświadczenia z jedynym w Polsce na sali operacyjnej robotem serii da Vinci w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu.

- Postęp, jaki następuje w robotyce medycznej, jest nieprawdopodobny. Nie sądziłem kiedyś, że moje marzenia o robotach, ukształtowane m.in. przez "Bajki robotów" Stanisława Lema, spełnią się za mojego życia.

To już nie jest bajka. Dzisiaj dzięki robotowi da Vinci mogę operować niezwykle precyzyjnie, małoinwazyjnie, penetrując najbardziej niedostępne zakamarki ludzkiej anatomii - mając jednocześnie obraz dziesięciokrotnie powiększony w 3D HD, obserwując go i siedząc w oddaleniu od stołu operacyjnego na ergonomicznym krześle - stwierdza prof. Wojciech Witkiewicz.

W ocenie prof. Wojciecha Witkiewicza, wprowadzenie do chirurgii robota da Vinci, największego jak do tej pory osiągnięcia w robotyce medycznej, wyniosło technikę operacyjną na zupełnie nowy poziom jakościowy.

W przeciwieństwie do klasycznych narzędzi laparoskopowych, które posiadają sztywne końcówki, narzędzia robota mogą kopiować ruchy ręki ludzkiej, redukować jej drżenie. Robot da Vinci umożliwia precyzyjne operacje szczególnie w trudno dostępnych miejscach ciała pacjenta.

Może być stosowany w operacjach z zakresu chirurgii ogólnej, naczyniowej, onkologicznej, urologii, ginekologii, kardiochirurgii i transplantologii.

Operacje te charakteryzują się minimalnym urazem operacyjnym, małą utratą krwi i bardzo szybką rekonwalescencją.

Na świecie niektóre operacje wykonywane są niemal wyłącznie z użyciem robota da Vinci.

- Dalsze wzbogacanie instrumentarium i udoskonalanie techniki operacyjnej nie są już w stanie wprowadzić do chirurgii zasadniczego postępu. W związku z tym ogromne nadzieje pokładane są w dynamicznym rozwoju chirurgii robotowej - dodaje profesor.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH