Wiele placówek nie zdąży przygotować się do obowiązkowego prowadzenia elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM) od sierpnia 2014 roku - oceniają eksperci. Czy zatem zapisy ustawy z 28 kwietnia 2011 roku o systemie informacji w ochronie zdrowia, wprowadzające taki obowiązek, pozostaną martwą literą?

Zdaniem Marcina Lenarczyka, pełnomocnika dyrektora ds. systemów informatycznych Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu, taki pesymistyczny scenariusz jest bardzo prawdopodobny.

 

Będzie przesunięcie terminu?

- Do sierpnia 2014 roku będziemy mieli poprawkę do ustawy, która przeniesie termin wdrożenia elektronicznej dokumentacji elektronicznej o minimum dwa lata - nie waha się stwierdzić ekspert. Dlaczego? Zdaniem Marcina Lenarczyka, wbrew temu, co twierdzą niektóre szpitale, jeszcze nie są one przygotowane do elektronicznego dokumentowania medycznego. - Nie sądzę, żeby prawidłową dokumentację według ustawy prowadziło więcej niż 10% podmiotów - mówi.

Według Zygmunta Kamińskiego, prezesa Kamsoft SA, lepiej pod tym względem jest oczywiście w szpitalach.

- Praktycznie wszystkie szpitale mają jakieś systemy informatyczne, natomiast różnie bywa w przychodniach czy gabinetach lekarskich - zaznacza.

EDM w gabinetach lekarskich

Zgadza się z tym Marcin Lenarczyk, który podkreśla, że ustawa z 2011 roku dotyczy wszystkich podmiotów, a więc też gabinetów lekarskich.

Warto więc, żeby lekarze zdawali sobie sprawę z tego, że od 1 sierpnia 2014 roku teoretycznie nie mogą posługiwać się w swoich gabinetach papierową dokumentacją, tylko elektroniczną.

Z tym musi więc być powiązane bezpieczeństwo danych, back-up, ochrona informacji wrażliwych. - Powiem szczerze, że tutaj widzę poważne problemy - zaznacza pełnomocnik ds. systemów informatycznych WSS we Wrocławiu.

- W każdym ze szpitali w mniejszym lub większym stopniu funkcjonuje pewien sformalizowany zakres dokumentacji medycznej. Pytanie brzmi natomiast, na ile teraz prywatne gabinety są przygotowane do tego, żeby prowadzić taką dokumentację w postaci elektronicznej?

- zwraca uwagę Marcin Lenarczyk.

Ustawa wyraźnie wskazuje, jakie warunki muszą być spełnione, aby ta elektroniczna dokumentacja była przechowywana. - Nie wyobrażam sobie, żeby lekarz budował serwerownię, kupował komputer, który będzie odpowiednio zabezpieczony i będzie miał dane odpowiednio archiwizowane, przechowywane itd.

- zaznacza pełnomocnik dyrektora ds. systemów informatycznych wrocławskiego szpitala.

Nie tylko oprogramowanie

Specjaliści wskazują przy tym, że wszyscy koncentrują się na wdrożeniu systemu czy aplikacji, która będzie wspierała elektroniczną dokumentację.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH