To jeszcze nie koniec

Burzliwe kontraktowanie świadczeń na 2011 r. powoli dobiega końca. Powoli, ponieważ w oddziałach wojewódzkich Funduszu, w których odwołań od decyzji komisji konkursowych było najwięcej, nadal odbywa się ich rozpatrywanie. Toczą się także postępowania uzupełniające, dotyczące głównie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, rehabilitacji i stomatologii.

To oznacza, że dla wielu świadczeniodawców batalia o finansowanie z budżetu publicznego płatnika ochrony zdrowia trwa w najlepsze. A do rozdania są jeszcze wcale niemałe pieniądze.

Do Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, który konkursu na pełny zakres świadczeń nie organizował od czterech lat, wpłynęło w sumie około 5600 ofert rozpatrywanych w ponad 700 postępowaniach. Liczba odwołań okazała się rekordowa: było ich ponad 1200.

- Na razie udało się podjąć decyzję w sprawie niespełna połowy, tj. około 500. Przed nami jeszcze ogromna praca, która może potrwać do pierwszych dni lutego. Póki co, wiadomo, że uwzględnionych zostało pięć odwołań, w tym także to dotyczące kontraktu na oddział wewnętrzny NZOZ Szpitala Miejskiego w Rabce-Zdroju. O uwzględnieniu odwołania zadecydowały jednak wyłącznie wykazane błędy proceduralne komisji konkursowej - wyjaśnia Jolanta Pulchna, rzecznik Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

I nie ukrywa, że wielu świadczeniodawców musiało pożegnać się z kontraktami ze względu na źle przygotowane oferty.

Do weryfikacji

Już w pierwszym etapie postępowań małopolski płatnik wystosował około 3500 wezwań do uzupełnienia braków.

Spora część ofert przepadła, ponieważ odpowiedź na wezwanie nigdy nie nadeszła.

Część ofert została odrzucona od razu ze względu na poważne błędy dyskwalifikujące świadczeniodawcę już na starcie.

- Taka niefrasobliwość dziwi, tym bardziej że chodzi przecież o duże pieniądze, o które trzeba zawalczyć w warunkach rosnącej konkurencji: w ciągu ostatnich czterech lat pojawiło się w Małopolsce ponad 200 nowych poradni działających w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej. Fundusz prowadził w zakresie ofert szkolenia i mogłoby się wydawać, że wszyscy zainteresowani powinni wiedzieć, na co zwracać uwagę - dodaje Jolanta Pulchna.

Małopolski płatnik już w grudniu ub.r.

ogłosił 132 postępowania uzupełniające na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną, rehabilitację i stomatologię, których celem jest zapewnienie dostępu do świadczeń w poszczególnych gminach i powiatach. Fundusz zapowiada, że chce je zakończyć, jeśli będzie to tylko możliwe, najpóźniej na przełomie stycznia i lutego.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH