To jest trafiona inwestycja

Jesteśmy na ostatnim miejscu wśród krajów europejskich jeśli chodzi o finansowanie szczepień obowiązkowych.

Wyprzedzają nas m.in. Czechy. Te zaskakujące dane podała prof. Ewa Bernatowska, konsultant wojewódzki w dziedzinie immunologii klinicznej, ekspert WHO, zabierając głos w dyskusji podczas sesji "Przyszłość szczepień w Polsce" w trakcie VIII Forum Rynku Zdrowia.

Prof. Bernatowska podkreśliła, że realizacja kalendarza szczepień ochronnych to przede wszystkim wprowadzanie tych szczepień, które traktujemy jako priorytet. Decyzje co do tego, które szczepienia należy do niego dodać, opierają się o rekomendacje Pediatrycznego Zespołu Ekspertów.

Na rolę szczepień w zapobieganiu epidemii zwrócił uwagę dr Marek Posobkiewicz, p.o. Głównego Inspektora Sanitarnego. Jego zdaniem, musimy zdać sobie sprawę z faktu, że gdyby nie szczepienia to prawdopodobnie większości z nas mogłoby nie być: - Dzięki szczepieniom żyjemy - podkreślił.

Pneumokoki priorytetem

Prof. Ewa Bernatowska zaapelowała o priorytetowe potraktowanie szczepień przeciwko pneumokokom.

13-walentna szczepionka przeciw pneumokokom została wprowadzona w odniesieniu do grup ryzyka.

Szczepionka ta jest refundowana dla wszystkich dzieci od 2. miesiąca życia do ukończenia 1. roku, które urodziły się przed 37. tygodniem ciąży lub ważyły po urodzeniu mniej niż 2,5 kg i w grupach wysokiego ryzyka.

- Ale w dalszym ciągu powszechne szczepienia pneumokokowe nie są realizowane, a mogą one uchronić wiele dzieci przed chorobą wywołaną pneumokokami, jak zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy sepsa - tłumaczyła profesor.

Także prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych, dr Wojciech Matusewicz, przekonywał, że priorytetem powinny być szczepienia przeciwko pneumokokom. Podkreślał rolę samorządów, które w ramach własnych programów zdrowotnych finansują te szczepienia wybranym grupom. Dodał, że dostępne obecnie szczepionki pneumokokowe obejmują tylko wybrane serotypy odpowiedzialne za najgroźniejsze postacie zachorowań, a nie ma możliwości zapobiegania wszystkim zakażeniom wywoływanym przez te patogeny.

Gdy brakuje antybiotyków

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH