Globalny biznes biotechnologiczny rośnie tylko nieco wolniej niż rośliny gmo (genetycznie modyfikowane). Europa uczestniczy w tym rynku w dość małym stopniu. natomiast Polska raczkuje, pomimo liczącego się potencjału naukowego.

Z bardzo rozbieżnych szacunków różnych firm analitycznych można oceniać, że mniej więcej co 5-6 lat podwaja się wartość globalnych przychodów przemysłu biotechnologicznego. Np. Data Monitor wyliczyła tę wartość w 2002 roku na 77, 2 mld USD i prognozowała, że w 2007 roku wzrośnie ona do 125, 7 mld. Poziom ten został prawdopodobnie osiągnięty w ubiegłym roku. Tak można wnioskować, opierając się na danych z kilku źródeł i z kilku, niestety, okresów (patrz tabela "Światowy rynek...").

Struktura sektorowa...

Spośród ośmiu głównych sektorów przemysłu biotechnologicznego, trzy mają dominujące znaczenie i ponad 90% udział w globalnych przychodach. Są to: przemysł rolno-spożywczy (ok. 48%), przemysł biofarmaceutyczny (ok. 26%) oraz rynek diagnostyki klinicznej (17%). Te dwa ostatnie rynki tworzą, wraz z usługami terapii genowej, biznes biotechnologiczny w ochronie zdrowia.
ze szczegółowych analiz firmy ernst & Young wynika, że w okresie 1998-2004 rynek biotechnologiczny w ochronie zdrowia podwoił swoją wartość, a liczba firm działających w tym sektorze zwiększyła się 3, 3-krotnie. Od tych tendencji odstaje jedynie jednocyfrowa dynamika zatrudnienia.

...i geograficzna

W przekuwaniu teorii biotechnologicznej na dolary przodują Stany Zjednoczone Ameryki. One partycypują w ponad połowie przychodów globalnego biznesu biotechnologicznego. Tam działa jedna trzecia wszystkich firm biotechnologicznych, a w 2004 r. w USA opatentowano 45% wynalazków biofarmaceutycznych.
Europa w 1998 r. miała 14% udział w globalnych przychodach i poziom ten utrzymała też w 2004 r. Można by to uznać za sukces, gdyby nie to, że w porównaniu z 2002 rokiem jej znaczenie w biobiznesie zmalało o 4 punkty procentowe.
Dlaczego? Ponieważ poza ekspansywnym USA, powstają w świecie nowe centra biotechnologiczne: Kanada, Australia oraz kilka krajów azjatyckich, obok Malezji i Singapuru, także Chiny i indie. Polski nie ma w zestawieniach. Rodzime oceny wskazują, że cały polski rynek biotechnologiczny ma wartość ok. 400 mln zł. W biznesie tym są zaangażowane, w różnej skali, w zasadzie tylko dwie spółki produkcyjne: Bioton SA oraz Celon Pharma.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH