Konferencja "Etyczne aspekty decyzji medycznych. Pacjent zespół terapeutyczny-rodzina" (Kraków, 8-9 października) już po raz drugi zgromadziła czołowych przedstawicieli polskiej nauki, etyków, socjologów, filozofów, a także lekarzy.

Spotkanie w całości poświęcone zostało zagadnieniom etyki w kontekście zawodu lekarza. Sesję plenarną otworzył pomysłodawca konferencji i wybitny etyk, prof. Jan Hartman, a swoje odczyty zaprezentowali prof. Tadeusz Tołłoczko i prof. Piotr Zaborowski.

Specyfika zawodu

Zaproszeni goście mieli możliwość wyboru najbardziej interesujących ich tematów.

W ramach sześciu paneli dyskusyjnych dotyczących m.in.: etyki medycznej, prawa pacjenta i praw lekarza, kresu życia czy trudnych decyzji w pediatrii, odbyło się ponad 30 wykładów tematycznych.

Wśród prelekcji znalazły się wystąpienia m.in.: prof. Piotra Zaborowskiego "Jak być uczciwym i etycznym lekarzem w nieuczciwym i nieetycznym świecie", dr Teresy Weber "Daremna czy uporczywa terapia w medycynie paliatywnej" oraz prof. Jana Hartmana "Wojna lekarzy z pacjentami".

Prof. Piotr Zaborowski w logicznym wywodzie uzasadniał, że etyka w zawodzie lekarza jest czymś innym niż etyka innych profesji. W związku ze specyfiką tego zawodu, uczciwość i etyka powinny być rozpatrywane oddzielnie.

Słuchacze musieli się zastanowić nad następującymi kwestiami: "Czy etyczny jest lekarz, który pomaga pacjentowi?", "Czy uczciwy jest lekarz, który oszukuje Fundusz, pomagając pacjentowi?".

Zagadnienia te wzbudziły dyskusję na temat tego, czy istnieje rozwiązanie umożliwiające jednoczesną pomoc pacjentowi i bycie uczciwym w stosunku do systemu.

- Medycyna dotyczy życia i śmierci.

Czy chcemy czy nie, jest i zawsze będzie polem napięć, konfliktów, a nawet walki - mówił w swoim wystąpieniu prof. Jan Hartman. - Czym trudniejszy jest dostęp do leczenia, czym jest ono droższe, tym bardziej drastyczny jest ów element agoniczny, konfliktowy.

Rywalizacja

Profesor dowodził, iż "rywalizacja pacjentów prowadzi do rywalizacji lekarzy, a pośrednio do konfliktu pacjentów z lekarzami, występującymi w dobrej wierze jako stronnicy innych pacjentów - potrzebujących tych samych drogich i deficytowych procedur albo podpadających pod inne działy medycyny, być może mniej efektywne, nieobecne na listach priorytetów polityków zarządzających zdrowiem publicznym".

To jeden z przykładów konfliktu lekarzy z pacjentami - w tym wypadku - z "cudzymi pacjentami".

- Konfliktów w medycynie jest wiele.

Niektóre są bardziej widoczne, inne mniej. Są nie do uniknięcia i nie zawsze są destrukcyjne. Mogą być zdrowe i konstruktywne, jeśli umiemy je sprawiedliwie rozwiązywać - podkreślał prof. Hartman. - A gdy sprawiedliwe rozwiązania są niemożliwe, to zwykle któreś z niedoskonałych rozwiązań jest lepsze i sprawiedliwsze od pozostałych...

Konferencja została zorganizowana przez Wydział Nauk o Zdrowiu Collegium Medicum UJ i wydawnictwo Wolters Kluwer Polska. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH