To jest początek debaty

Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych Infarma o raporcie Komisji Europejskiej

Końcowe sprawozdanie Komisji Europejskiej z badania "Sector Inquiry into Pharmaceuticals" zawiera szereg rekomendacji dotyczących rynku farmaceutycznego, których wdrożenie może przynieść wymierne korzyści dla pacjentów - czytamy w stanowisku Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych Infarma.

W opinii Infarmy, sprawozdanie Komisji potwierdza, że ochrona wła-sności intelektualnej jest kluczowa w inwestowaniu w badania i rozwój nad nowymi lek ami: "Stanowisko KE w dużym stopniu potwierdza opinię przedsta-wianą przez Infarmę, która podkreśla konieczność wspierania dynamicznego, innowacyjnego i konkurencyjnego rynku farmaceutycznego".

Ceny polskich generyków rosną

- Infarma z zadowoleniem przyjmuje zawarte w raporcie rekomendacje dotyczące sprawnego systemu patentowego, który przyczyni się do redukcji kosztów i wzrostu stabilności prawnej oraz biznesowej - mówi Paweł Sztwiertnia, dyrektor generalny Infarmy. - Komisja Europejska słusznie zwraca uwagę na fakt, że silny system patentowy oraz wyłączność danych są fundamentalną siłą sprawczą dla rozwoju badań nad nowymi lekami. Infarma oraz EFPIA (European Federation of Pharma-ceutical Industries and Associations) w pełni popierają przyspieszenie prac nad wprowadzeniem patentu wspólnotowego.

"Infarma od dawna wskazuje na bariery administracyjne i prawne jako na główną przyczynę opóźnień w wejściu na rynek zarówno leków generycznych, jak i innowacyjnych i z zadowoleniem stwierdza, iż fakt ten został wskazany w sprawozdaniu. Analizując raport Komisji Europejskiej, warto jednak pamiętać, że sytuacja w różnych krajach Unii Europejskiej różni się od siebie i nie wszystkie wnioski raportu znajdują odniesienie w każdym kraju" - zwraca uwagę organizacja zrzeszająca producentów innowacyjnych.

- Polska jest jedynym krajem w Unii Europejskiej, gdzie zarówno udział ilościowy, jak i wartościo-wy leków generycznych w rynku aptecznym jest dominujący - podkre-śla Paweł Sztwiertnia. - Oznacza to między innymi, że producenci leków generycznych nie napotykają w Polsce istotnych barier, a stosowane w naszym kraju rozwiązania prawne sprzyjają lekom odtwórczym.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH