Suplement do debaty - opinie resortu zdrowia i NFZ w sprawie terapii bólu

22 lutego br. redakcja Rynku Zdrowia zorganizowała debatę z udziałem specjalistów zajmujących się leczeniem bólu pooperacyjnego. W debacie uczestniczyli przedstawiciele Zarządu Polskiego Towarzystwa Badania Bólu (PTBB) oraz lekarze i pielęgniarki ze szpitali posiadających lub starających się o certyfikat "Szpital bez bólu".

Relację z dyskusji zamieściliśmy w marcowym wydaniu Rynku Zdrowia nr 3/2010. W imieniu uczestników debaty przesłaliśmy jej zapis do resortu zdrowia oraz NFZ i zapytaliśmy:

  • Czy rozważane jest ujednolicenie dokumentacji medycznej w taki sposób, aby szpitalna karta obserwacyjna zawierała także zapisy dotyczące monitorowania bólu?
  • Czy zasadne byłoby uzależnienie kontraktowania od posiadania przez szpital formalnie zapisanych procedur leczenia bólu?
  • Czy celowe byłoby wprowadzenie zasady, że realizowanie terapii bólu wg zaleceń PTBB powinno być warunkiem otrzymania przez szpital akredytacji?

Poniżej publikujemy opinie w tej sprawie, jakie nadeszły do redakcji Rynku Zdrowia z MZ i Funduszu. W czerwcowym wydaniu RZ swoją opinię na temat organizacji i finansowania procedury leczenia bólu pooperacyjnego przedstawi konsultant krajowy w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii prof Krzysztof Kusza.

* * *

PIOTR OLECHNO, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia:

Chcemy monitorować ból

Postępowanie w przypadku bólu pooperacyjnego jest rutynowe i należy do podstawowych obowiązków profesjonalistów - lekarzy oddziałowych i pielęgniarek. Sformalizowanie postępowania może być pomocne w przestrzeganiu procedur, które powinny być stosowane w zakładach opieki zdrowotnej. Podobnie opracowane zostały przykładowo zasady postępowania w przypadkach odleżyn.

Wydaje się, że nie byłoby korzystne, by standardowe procedury w określonych sytuacjach klinicznych były odrębnie finansowane - bowiem wówczas gratyfikowane byłyby działania zgodne z elementarnymi zasadami, których przestrzeganie określone jest przez de-ontologię lekarską i zasady sumiennego wykonywania obowiązków.

Trwają konsultacje

Zagadnienia związane z ustalaniem poziomu finansowania świadczeń gwarantowanych należą do zadań Narodowego Funduszu Zdrowia, a koszty świadczeń związanych z leczeniem bólu pooperacyjnego są zawarte w wycenie poszczególnych grup w systemie Jednorodnych Grup Pacjentów (JGP).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH