W czerwcu, a najpóźniej w lipcu br., ruszy Ogólnopolski Program Populacyjnej Aktywnej Profilaktyki Raka Szyjki Macicy

Na ogół problemem współczesnej medycyny jest znalezienie lekarstwa na chorobę. W przypadku raka szyjki macicy jest nim przekonanie kobiet, żeby chciały dać się zbadać i w razie potrzeby leczyć.
Rak szyjki macicy jest drugim, co do częstości występowania, nowotworem u kobiet w Polsce. Szacuje się, że rocznie zapada na tę chorobę 4 tys. kobiet, a umiera połowa z nich. Wskaźnik śmiertelności z powodu tego nowotworu to ok. 7 przypadków na 100 tys. kobiet i praktycznie od 25 lat pozostaje na tym samym poziomie.
Dla porównania, wskaźnik ten w Finlandii wynosi 1,8/100 tys. W krajach Unii Europejskiej i w USA współczynnik ten obniżył się do ok. 2-3/100 tys. Jak widać, sytuacja epidemiologiczna w Polsce stawia nasz kraj na równi z państwami trzeciego świata i jest w czym doganiać rozwinięte kraje Europy. Tym bardziej że problem umieralności na ten nowotwór przy skutecznej profilaktyce mógłby właściwie nie istnieć.

Katalog zmartwień

Rozwój raka inwazyjnego poprzedza stosunkowo długi (5-10 lat) okres dysplazji szyjki macicy. Takie zmiany nie zagrażają życiu i w porę wykryte pozwalają na szybkie podjęcie leczenia, nie dopuszczającego do rozwoju choroby i umożliwiającego 100-procentowe wyleczenie.
Najskuteczniejszą metodą profilaktyki jest skrining cytologiczny. Stosowany od dawna na świecie przyniósł obniżenie o 50% zachorowalności i o 70% umieralności na raka macicy.
- W Polsce od okresu powojennego stosowano profilaktykę bierną - mówi prof. Marek Spaczyński, prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. - Przekonywano kobiety, że jak będą paliły papierosy, piły za dużo alkoholu, stosowały doustną antykoncepcję hormonalną, miały częste stany zapalne w obrębie narządów płciowych, to będą chorowały na raka szyjki macicy. Najwyższa pora zmienić ten stan rzeczy biorąc pod uwagę, że wysoka zachorowalność Polek na ten nowotwór wynika z rozpowszechnienia czynników ryzyka, ale i z braku skutecznej profilaktyki.
A na złą sytuację w zakresie profilaktyki w Polsce składa się brak badań o charakterze powszechnego, aktywnego i populacyjnego skriningu, brak prewencji pierwotnej oraz niedofinansowanie systemu profilaktyki raka szyjki macicy.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH